Педагогиката, медицината и информатиката са най-масовите специалности в университетите у нас. Това показват данните от Националната карта на висшето образование.
Администрацията и правото също са сред направленията, които студентите най-често избират.
В тези специалности се обучават над половината от бъдещите висшисти в страната.
Най-много чуждестранни студенти учат "Медицина" и "Стоматология", сочат още данните на Министерския съвет.
Преди четири години, когато кандидатства в университета в списъка с желания Борислава пише само една специалност - "Педагогика". Избира я, защото като ученичка преодолява труден период, благодарение на педагогическия съветник в училището.
"Бях като един съвсем обикновен тийнейджър тогава, по-скоро залутан и объркан човек. Това, което и до ден днешен ме държи в тази специалност е надеждата. Аз да направя това поне за едно дете, което педагогическият съветник тогава, в моите тийнейджърски години, успя да направи за мен", разказа Борислава Димитрова.
Според преподаватели повечето студенти избират специалността целенасочено и планират в бъдеще да се реализират именно в тази сфера.
"Тя е отражение на всичко случващо се в обществото, в живота ни и чрез педагогиката може да се постигне наистина промяна у личността", каза д-р Даниел Полихронов, който е главен асистент във факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“.
Един от стимулите е и увеличението на заплащането в образователната система, посочват от просветното министерство.
"Това мотивира все повече хора и то с по-висок успех да кандидатстват за тези специалности, което е добре, след това и за образователната система, защото по-добри учители ще дойдат в нея", каза образователният министър Галин Цоков.
Междувременно на събитие на вестник 24 часа и министерството бяха отличени най-добрите висши училища. Сред отличените с "Академичен Оскар" са Медицинският университет и Алма матер.