За депутат ще може да бъде избиран български гражданин, който има и друго гражданство, но е живял последните 18 месеца в страната, предаде БТА.
Това предложение за промяна в Конституцията беше подкрепено с пет гласа “за”, четири “против” и без въздържал се от Комисията по конституционни въпроси. На днешното заседание комисията разглежда на второ четене проекта за изменения в основния закон.
Председателят на комисията Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС гласува “против” предложението. Той обясни своя вот с това, че липсват точни данни за това колко българи имат двойно гражданство и колко точно български граждани живеят в чужбина.
Гласуваното предложение за двойното гражданство бе предшествано от дебат в залата, в който освен депутати, мнението си изразиха и експерти по конституционно право.
Как се определят тези 18 месеца като срок, попита преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.
В законодателството се предвижда съдии, прокурори и следователи да бъдат само български граждани. След промяна на Конституцията не е задължително веднага да се промени и законът, но ми се струва, че ще има натиск това да стане, отбеляза преподавателят по конституционно право Екатерина Михайлова.
Защо някой с двойно гражданство може да стане депутат или министър, а да не може съдия. В закона за държавните служители също има ограничения, попита експертът.
Главният прокурор остава с петгодишен мандат
Главният прокурор се назначава и освобождава от президента на републиката по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години без право на повторно избиране, реши конситуционната комисия.
Кандидатури за главен прокурор могат да издигат трима от членовете на Висшия прокурорски съвет, както и министърът на правосъдието. Указът на президента се издава в седемдневен срок. В случай на неиздаване на указа в срок, предложеният кандидат се счита за избран, решението на Висшия прокурорски съвет се обнародва. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение, гласят разпоредбите.