Свобода на словото в капан – така международната неправителствена организация „Репортери без граници“ определя позицията на страната ни в своя годишен доклад.
България пада с една позиция и вече е на 112-то място по свобода на медиите в класацията, която включва 180 държави.
България е на последно място сред страните в Европейския съюз.
Значително пред нас са съседките ни Румъния, която е на 48-мо, и Гърция, която е на 70-о място. Пред нас са и почти всички държави в региона, а Хърватия, Северна Македония, Албания и Черна гора дори се изкачват нагоре спрямо миналата година.
Зад нас остава Турция със 153-та позиция.
Най-свободни са медиите в Норвегия, Финландия, Швеция и Дания.
Най-важната причина за мястото на България в класацията според „Репортери без граници“ – физическата сигурност на журналисти в България е под въпрос. Няма резултати от разследвания на насилие срещу колеги, констатират още от организацията.
Връзките на политици и олигарси с проправителствени медии са белязани от корупция и конфликт на интереси, пише още в текста за България.
Европа не успява да защити собствените си ценности на своя територия, смятат от неправителствената организация.
„За съжаление ЕС не може да гарантира защита на български журналисти, нито успява да подобри свободата на медиите в България. За разлика от Унгария или Полша например журналисти в България са заплашвани физически. Сигурността им е под въпрос“, коментира Павол Салай, координатор на „Репортери без граници“.
В класацията се споменават заплахите към разследващия журналист Николай Стайков, побоят над Слави Ангелов, както и арестът на журналиста Димитър Кенаров по време на антиправителствените протести през септември 2020 г.
„Всичко си зависи от нас, вътре в държавата – по какъв начин реформираме тези институции политически и журналистите да изпълняват длъжността си на четвърта власт, а не на пета колона“, казва самият Кенаров.
Осем месеца след побоя журналистът влиза за втори път в съдебна зала. В позицията си пред съда МВР твърдят, че не са го задържали, а са го поканили в 5-то районно.
Липсата на защита и сигурност за журналистите не може да не се отрази на новата класация, казва проф. Нели Огнянова. Според нея към традиционните причини като ограничаването на достъп до информацията, натиска върху журналисти и автоцензурата, голямо значение има и COVID кризата: „На първо място заради дезинформацията, лошото управление на кризата, доведе до пик в дезинформацията. На второ място информацията за кризата беше концентрирана в държавата, което доведе до много ограничен достъп на хората и журналистите до информацията“, обяснява проф. Огнянова.
„Репортери без граници“ съжаляват, че свободата на медиите не е критерий за механизма, който обвързва достъпа до европейските пари със спазване на принципите на правовата държава. Разследванията за европейските фондове обаче ще им отворят много врати, смятат от седалището в Париж.