Ремонтните дейности в Националния дворец на културата (НДК) във връзка с предстоящото българско председателство на Съвета на Европа вървят към приключване. Това каза пред bTV министърът на културата Боил Банов, който заедно с екипа ни направи проверка на обекта.

Има довършителни дейности, все още има комуникации, които се прокарват, уточни той.

Вече са приготвени мебелите, които се очаква да бъдат разположени. Например са доставени столове за над 2000 високопоставени лица и членове на делегации.

На 1 декември ще сме в състояние да извършваме последни проби на техника, добави още Банов.

За ремонта на НДК от държавния бюджет бяха отделени 45 млн. лв. „Парите не са малко, но на фона на дейностите, които имаме, реално не достигат”, каза той.

Трябваха над 50 милиона, няма откъде да се вземат. Най-важното е, че успяхме в наличните 45 да направим необходимото всичко да бъде качествено и да изглежда добре, подчерта Банов. 

Запазен е стилът на НДК, подчерта министърът.

Вижте още какво каза министърът за бюджета за култура догодина:

В сградата ще се ползват основно девет зали и множество спомагателни помещения. Те трябва да се подредят през декември, за да са готови за първото заседание на европейските комисари тук на 12 януари.

Неформалните заседания на министрите и комисарите в България ще са 12.

Снимка: bTV

„Председателството е възможност, както знаем, и смятам, че трябва тези делегати да се почувстват добре, да видят, че България е страна с възможности“, коментира Яна Дочева, директор „Подготовка и провеждане на председателството“.

Най-многобройна делегация ще бъде тук през април, когато очакваме 300 чужди гости. С най-голяма тежест е срещата на върха в София на 17 май, когато лидерите от Европа ще се съберат заради Западните Балкани.

Според дипломати българският пробив по темата вече се е състоял заради връщането на темата разширяване в европейския дневен ред след брекзит и събитията в Каталуния.

„Това е нашият регион, в който живеем. Заради историческите наслоявания те не са добре свързани с ЕС, няма железница София – Скопие. Пробвайте да отидете на море в Черна гора – ще ви отнеме 10 часа. За да се модернизира този регион, той трябва да получи тази свързаност“, коментира Ангел Ангелов посланик, и.д. директор „Югоизточна Европа“ в МВнР.