Животновъди от Родопите искат статут на семейни ферми. Причината за тревогата им са субсидиите за животни под селекционен контрол. Много от тях ще загубят помощта, защото от тази година минималният брой на животните, е увеличен двойно.
Слави се занимава с животновъдство от 20 години. Има 12 крави от породата Българско родопско говедо, но тази година ще се окаже извън програмата.
"Получила се е една много добра порода , с висока масленост, висок процент протеини, а същевременно не е претенциозно към природните условия , каквито са в Родопите. С новите изисквания на Наредба 3, се слага таван минимум 20 крави, а като се включи, че човек трябва да има и поне 1,2 юници и няколко телета, стават 25-30, което е трудно за нас родопчани", коментира Слави Башов от с. Бориково.
Специалистите твърдят, че 20 животни е минимумът за опазване на генетичното богатство на дадена порода. При по-малък брой вероятността да не се опазят най-здравите и полезни гени е огромна. Фермерите в планината, които отглеждат под 10 животни получават добри пари като подпомагане и не е задължително да участват в селекционни програми.
" Човек, който има 3 крави, е любител. За тази крава той ще получи минимум 650 лв. подпомагане. Разликата, ако той беше на селекционен контрол, тоест над 20 крави, щеше да бъдат със 150лв. отгоре за тези животни, така, че те са защитени. Ако човекът е в равнината и отглежда животно , което не е под селекционен контрол, неговата субсидия ще бъде около 200-250 лв.", обясни проф. Васил Николов, ръководител катедра "Животновъдни науки" към Аграрен университет- Пловдив.
Малко фермери в Родопите могат да си позволят да отглеждат 20 крави и искат статут за планинска ферма, по подобие на Ирландия, Исландия и Норвегия.
"Тези малки семейни ферми носят доходи на населението, на семействата. Бих ги нарекла социални земеделски стопанства , те спасяват семейството, могат да осигурят едно работно място на семействата. Сега всички, които имат над 10,15, 20 крави, добре те са по-големи фермери и могат да бъдат стимулирани и по друг начин. Не биваше тази година, с тази наредба толкова много фермери от Родопите да отпаднат", посочи Милкана Йорданова, председател на Сдружение "Планинско мляко".
Според Башов ако действително се въведе такава форма, ще допринесе много за развитието на животновъдството и създаването на поминък на хората от планинските райони.
"Имайки 20 крави очакваме, че този фермер ще изкара на пазара поне една юничка за продан, ето това вече е ферма. Ако има ферма с 3,4,5 крави и той ги отглежда тези крави, за да задоволява собствените си потребности и тези на семейството , това вече не е ферма”, изчислява проф. Николов.
В страната броят на животните от породата Българско родопско говедо е близо 3100.