Водолазите в България се обединяват против ваденето и унищожаването на потънали кораби, без оглед на тяхната историческа или туристическа стойност.
„Богато биоразнообразие да се осъществи в района играят потопените кораби. Това е практика от много години осъществявана от много големи държави, това са Америка, Япония, Италия.“, посочи доц. Ценка Консулова.
В световен мащаб дайвинг туризмът набира скорост и според водолазите е липса на далновидност доброволно да се откажем от него, обявявайки потъналите обекти за непотребни. Любителите на подводни спортове напомнят, че потъналите плавателни съдове са част от военната, историческа и морска история на България
„Нашето море е уникално с тези кораби, които са на неговото дъно, запазени в цялостния си вид и изключително интересни, както за местните водолази, така и за хора, които идват от други държави.“, коментира водолазът Стоян Димитров.
На карта има описани и проучени 77 потънали кораба. Проверка на bTV показа, че е постъпило само едно искане за вадене на останки ма кораб край Ахтопол.
„Има една молба за търговски кораб , който е потънал преди 10-ина години. Търговски кораб на около 6 метра дълбочина, така че там опасност за унищожаване на морска флора и фауна към настоящия момент считаме, че няма. Не представлява културно-историческа ценност, археологическа също.“, подчерта областният управител Вълчо Чолаков.
Според сега действащото законодателство ваденето на плавателни съдове за скрап се съгласува с още няколко институции.