След като градушката повали дървета, които дори убиха човек в столицата, от Общината започнаха обследване на дърветата, за които се смята, че има риск да паднат при следваща буря.

Всяко районно кметство на територията на столицата е възложило на свои специалисти всеки ден да оглеждат опасните дървета по улиците и парковете на София. „Когато има констатации за опасно дърво се предприемат мерки за неговото отстраняване. Няма как това да бъде приложено за всички възрастни дървета на територията на столицата, тъй като имаме страшно много хубава растителност в нашия град, с която се гордеем”, обясни директорът на „Зелени системи" Ралица Маджарова.

Едни от най-старите дървета са в градинката зад Националната художествена галерия. Почти на всяко може да се види табела „Вековно дърво". Едно от тези дървета е високо 20 метра и е с обиколка на дънера 3,80 метра.

За да се разбере дали отвътре е здраво, на дървото се монтират специални сензори, които са свързани с компютър. „Технологията е базирана на трептенето като механичен феномен, преминаването на вълната трептене през дървесината, дава стойност за дървесината”, обясни консултантът Максим Янев.

Когато дървесината е в добро състояние, трептенията на вълната преминават през нея, а когато е в лошо - вълната се забавя. Всичко това се вижда в реално време на монитора. „При доста от дърветата в уличните насаждения се наблюдава влошаване на дървесината в сериозен стадии”, допълни консултантът Максим Янев.

София е една от столиците в Европа с най-много дървета. Амбициите на „Зелени системи” е това да продължи и в бъдеще, затова не се очаква поголовна сеч на дървета. Просто с новата апаратура своевременно ще се откриват дървета, за които има риск.