3 хиляди участници и над 300-хилядна публика се очакват на събора в Рожен това лято. Вековната традиция на родопския фестивал се възражда след 9-годишно прекъсване.

През 1899 година е проведен първия традиционен събор за народно творчество в Рожен, а сега се очаква по роженските поляни между 17 и 19 юли да премине над четвърт милион публика.

„Новото е, че този път в събора освен фолклора се обхваща целият бит на родопчани, като включва и занаяти, и животновъдство, включва и кулинария”, каза Николай Мелемов - кмет на Смолян.

За Валя Балканска „Рожен е един простор, който само там може да се чуе хубавата родопска песен, на широта, на воля и да стига чак небесата до горе”.

За официалното откриване на мащабното културно събитие внушителен декор ще бъде българският трикольор с размери 5400 кв. м (300 м дължина и 18 м ширина). Симеон Караколев - организатор на събитието, отбеляза, че цел на тазгодишния Роженски събор е не да поставя рекорди, а да бъде „апогей на българщината“.

На 3 сцени ще се проведе Национален фолклорен конкурс за певци, инструменталисти, народни танци, обичаи и словесен фолклор от всички етнографски области на страната. До момента около 3000 певци, свирачи, танцьори, сладкодумци – 190 групи и ансамбли и 140 индивидуални изпълнители от Родопите, Пиринско, Добруджа, Тракия, Шоплука и т.н. са заявили участие, а заявки за участие се събират до 15 юни.

В мобилни експозиции ще бъдат подредени музейни изложби за скотовъдството по нашите земи, историята на Роженския събор и етнографски сбирки от региона. Ще се представят различни видове традиционни занаяти, местни обичайни ястия и печива. Посетителите на Събора ще видят породисти овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване в специализирани изложения. В програмата на събитието са включени фермерски състезания по доене и стрижба на овце, по теглене на товари от коне тежковози, по майсторско обезкостяване на агнета, народни борби, шоу с кучета. На Рожен школа „Багатур“ ще демонстрира конни и бойни умения, мрежа „Хлебни къщи“ ще покаже  „Театър на трохите“, а Ути Бъчваров ще сготви най-големия родопски курбан. Вечерите ще завършват с грандиозни концерти, изпълнения на нестинари и народни веселби. 

Съборът през 1906 г. Литография на чешкия художник В. Найберт


За първи път на Роженския събор ще бъдат показани в специално ревю автентични носии от цяла България. Те са от колекцията на Ангел Низамски, която е събирана в продължение на 32 години. Сред костюмите, които ще могат да се видят на събора, ще има литаци от Трънския и Брезнишки край, саи от Кюстендилско, сукмани от Самоковско, Шоплука, Сливенския, Ямболския, Старозагорския край, северняшки носии, носии от Скопска Блатия, Източните Родопи, Видинско, булченски костюм от Симеоновград (Източна Тракия) и още много други. Това ще е първото представяне на цялата сбирка на Низамски, в която само автентичните престилки са над 350.

Организаторите подготвят и национален фотоконкурс “Рожен – наследство в бъдещето", като ще има и специална категория за деца.

На роженските поляни през 1967 година


Относно осигуряване безопасността на участници и посетители са предвидени необходимите медицински пунктове, водоноски, полеви мивки, химически тоалетни и условия за палаткови лагери, оборудвани и с бани. Ще има някои ограничения за пътния трафик и обособени паркозони, както и охрана, която да следи за спазването на реда и сигурността по време на събора. По-голямата част от леглова база е вече заета, но на събора може да отидете и с палатка, в специално предвидения за това лагер.

  • Красивото лице на традиционното българско облекло (ГАЛЕРИЯ)
  • Всички – на Рожен (ОБЗОР)
  • Чуйте духа на Родопите!
  • Роженският събор – над век история (СНИМКИ)
  • Невиждан интерес към събора в Рожен
  • "Багатур" заслужи овации на Рожен с демонстрация на бойни умения
  • Километрични задръствания по пътя за Смолян заради Роженския събор
  • Трафикът в района на Роженския събор е натоварен
  • Емоции от Рожен - песни, гайди и пъстри носии (СНИМКИ)
  • Промени в движението заради Роженския събор