Рекорден брой ученици влизат в класните стаи в Старозагорския затвор. Стотици учат азбуката, десетки взимат дипломи за зидари и водопроводчици. Равносметката показва, че най-неграмотни са крадците, а с най-голям хъс за учене - осъдените за убийства.

По чиновете в затвора всеки ден сядат не обикновени ученици, а ученици с присъди. Обучават се в пет специалности, а идеята е, когато някой ден излязат на свобода, да имат нов шанс, за да променят живота си.

Занаятът дава хляб, а като имаш хляб, не крадеш. В това вярват повечето ученици, които сричат буквите зад решетките и се учат да строят с дървени тухли. „По-добре е, отколкото да вършим престъпления и да си пропиляваме живота тук, в затвора”, казва Красимир Фламбов, който е осъден за грабеж.

Тодор Милев показва уменията, които е придобил в упражнение с дървени тухли. „Сега съм направил кръгла шахта, водна. Тази година ще завършвам ВиК 12-ти клас. И съм доволен от учението. И изобщо от затвора съм доволен. Че един ден като изляза, това документът ще ми помогне”, разказва ученикът-затворник с присъда за побой.

„Тук съм за шофиране без книжка. Със сигурност ще се хвана някъде да работя, защото не ми трябват глупости - да се връщам пак тука”, убеден е Методи Гергов, който планира да вземе шофьорска книжка.

В училището на затвора казват, че са подбрали специалностите - стругарство, ВиК, строителство, дърводелство - все професии, които се търсят навън и дават възможност за малък бизнес без големи инвестиции.

„Досиетата, с които излизат, им дават в условията на безработица в страната шанса по-трудно да си намерят работа в страната. Докато с тези професии човек може и сам, стига да иска, само с една чанта инструменти, да започне работа и да се реализира”, обясни помощник-директорът на училището в затвора в Стара Загора Рени Андреева.

В училището зад стените на затвора обаче са наясно, че на занаят могат да научат всеки осъден, а на труд той трябва да се научи сам.

Над 400 са затворниците, които влизат по класните стаи в това училище, а то скоро ще навърши 30 години. Откакто то съществува, хиляди хора са минали пред такива чинове, за да получат шанс за промяна и нов живот на свобода.