Пустите училища в гърменските села Скребатно и Осиково може да се превърнат в бежански центрове. Предложението е на кмета на община Гърмен Минка Капитанова, която ще свика общоселски събрания, за да разбере какви са нагласите на местните хора. Ако жителите на двете села прегърнат идеята, тя ще бъде подложена и на гласуване от общинския съвет.
В началото на село Скребатно посреща табела с надпис „Добре дошли". Така местните ще посрещнат и бежанците, които може да им станат съселяни. По-възрастните казват, че сърцата им се късат, като гледат мизерстващите, за сега само по телевизията.
„Как няма да ти е жал, като гледаш едно детенце, няма какво да яде, няма какво да носи, как няма да ти е жал”, пита Венета Хаджиева, пенсионерка от Гърмен.
Възрастната жена е готова да сподели с чуждите не само родното село, а и храната си. „Хората са като нас - каквото имам, каквото съм направила на мене зимнина, и на тях ще отнеса. И те нали са като нас хора. Едно време нашите родители са бягали към Кавала надолу, ся пък те ще дойдат, може пък да се наложи ние да идем на някъде, защото това е съдба”, казва Венета.
„Сърцераздирателна гледка е като видиш едни малки деца и няма къде да живеят в тези студени дни и ми хрумна идеята защо не? Имаме две в добро състояние неизползвани училища в селата Осиково и Скребатно и предлагам да се разгледа на общоселски събрания да се коментира с хората дали ще се приеме тази идея”, обясни кметът на Гърмен Минка Капитанова.
В района вече има семейство, приютило в дома си две сирийски семейства. Гостоприемните англичани живеят в село Крушево.
„Хората са състрадателни, съпричастни са към самите бежанци, дали са им храна, дрехи, дърва за отопление, надявам се и в останалите села да се приеме тази идея”, коментира кметът Капитанова.
Хората от района отдавна са ангажирани със съдбата на бежанците от Сирия. Повече от месец в общината тече благотворителна кампания в помощ на бедстващите.
Докато повечето местни жители твърдят, че ще приемат бежанци в селото, има и такива, които се страхуват от чужденците. „Малко е селото и така не ги знаем, гледай какви бели правят, по София какво правят? Ще вземат да влизат по къщите”, опасява се Стефан Скребатски.
„Не съм много съгласна, защото нагоре по София вижте какви работи стават, много инциденти и затова, иначе има място къде да живеят хората”, казва Венета Хаджиева, която е млада майка.
В неделя общинското ръководство организира две общоселски събрания в селата Скребатно и Осиково. Ако идеята получи подкрепа, тя ще се гласува и от общинските съветници. След това ще се кандидатства пред Държавната агенция за бежанците, които да отпуснат средства за ремонти и обзавеждане на бъдещите центрове.
Иначе училището в Скребатно е строено преди 1960 г. Запазено е, но има нужда от ремонт. Същото важи и за другото затворено училище - в село Осиково, което може да бъде превърнато в дом.