Опасни домати с наднормено количество бром са открити в оранжерия на територията на ТЕЦ “Север”-Пловдив. Това съобщи за "Фокус"проф. Пламен Моллов, директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Той поясни, че едва днес е научил за този случай. "Не мога да коментирам друго, освен, че трябва добре да се проучи къде са направени изследванията, за каква партида домати става дума и т.н. По-скоро, когато се правят изследвания и контрол, трябва да имаме гаранция, че те са безотказни. Тези мерки ги има на книга, но в много от фирмите системите не работят”, допълни Моллов.
Според него се обмисля сериозна промяна в подхода по отношение на лабораторната дейност.
„Идеята е да се раздели изпитвателната дейност от референтната дейност на лабораториите. Моята роля е в превенцията, да се направят такива стъпки, които няма да позволяват да се случват подобни ситуации. Когато един производител произвежда такава продукция и я доставя на пазара, той трябва да може да гарантира, че тя съответства на съответните норми”, каза още шефът на агенцията.
Пробата на доматите открити в оранжерия на ТЕЦ “Север” е установила, че в зеленчуците има 3 пъти повече от допустимото количество от химичния елемент бром.
Инспектори от Агенцията по безопасност на храните проверили оранжериите на територията на пловдивския ТЕЦ „Северен" още в началото на лятото. Съоръженията се ползват под наем от частна фирма. През юни в пробата не са открити пестициди.
По тази причина доматите са пласирани спокойно на пазара. Изненадата идва преди броени дни, когато нови лабораторните резултати показват наличие на бром. Оказва се, че взетата през юни проба съдържа 154 милиграма бром на килограм домати, при допустими 50 милиграма.
„Пробата, която в момента излиза с този бромен йон, е по-специфична, и се прави в края на годината, понеже е нова и се прави от 2013-та година като нов заложен елемент", коментира Юлияна Георгиева от отдел „Растителна защита", Областна дирекция „Безопасност на храните-Пловдив".
Елементарна сметка показва, че по тържищата в района са продадени най-малко 10 тона домати от тези домати. Бромът може да причини отпадналост, главоболие и затруднено дишане. От Агенцията по храните засега нямат обяснение откъде се появило опасното вещество. „Ами, по принцип в случая има надвишаване на нормата.. И за здравето има някаква опасност”, добави Георгиева.
От катедра „Екология" на Аграрния университет коментираха за bTV, че най-вероятно става въпрос за обработка на почвата с метил-бромид, който е забранен за употреба в Европейския съюз. Производителят на токсичните домати не бе открит за коментар. Предвидените санкции в подобни случаи са до 1800 лева глоба и конфискация на продукцията.