Повече от век водата на лековито Аязмо в смолянското село Момчиловци помага на вярващите с чудодейната си сила. От полунощ на 6 май до късно вечерта, не стихва потокът от хора, дошли да си налеят вода с чудотворна сила, предаде кореспондентът на bTV в региона.
Изворът, покрит с параклис, е известен в цялата страна. Много хора идват тук на Гергьовден, който е най-почитаният празник от християни и мюсюлмани, за да търсят изцеление.
„От ранно детство на нас са ни разказвали, че това е святото местенце, с най-лековитата водица. Защото има такива предания и факти, че присъствали, спали на това място дечица, наистина са получили целебна сила. Детенце, което е било нямо, е проговорило в края на вечерта“, разказва Елена Каневска.
Лековитата вода е помогнала на много семейства, повярвали в магическата й сила
„А може би най-вече вярата, вярата в това, че водата е пречистваща, че е онова изворно, истинско, там от камъка силно нещо, което действа на нашите болни души“, смята Елена Каневска.
Легендата как е бликнал лековитият извор все още е жива в Момчиловци. През 1908 г. семейство на Велика и Атанас потърсило помощ заради мнима бременност от известната по това време ясновидка Кортеза от Борисовград.
„И са я докарали на кон от Асеновград, когато е дошла на Рожен, слязла от коня да си почине и казала: „Ето го Аязмото на Момчиловци“, а никога не е идвала на това място. Показала къде е Аязмото“, разказва 80 –годишната Стайка Каневска.
Гадателката казала на мъжа да разкопае малката локва, откъдето ще бликне целебното Аязмо и Велика да пие от него. Така и направили и жената била излекувана. Чудотворното Аязмо било покрито с малък параклис, който бил осветен и до днес се счита, че тези води имат лечебна сила. По-късно параклисът прераснал в по-голям, като вратите на извора се отварят само на Гергьовден. През останалото време хората точат вода от чешма пред параклисчето.
Тази година за първи път пътеката, по която се стига до Аязмото, бе осветена с дарения от 50-годишните в Момчиловци. От 13 години юбилярите в селото облагородяват родното си място и оставят спомен за идните поколения.