Окръжният съд в Кърджали отхвърли иска на мюсюлманското вероизповедание за връщане на собствеността върху терен в пряко съседство до другия спорен имот в града – сградата на историческия музей, предаде БГНЕС.

Върху въпросния терен от 6 581 кв.метра е изградена спортна площадка "Арена Спартак", а първоначалното предназначение е било за летен театър. Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативния съд в Пловдив в двуседмичен срок.

Делото за този имот веднъж бе спряно със споразумение между общината и главното мюфтийство, но след изтичането на 6-месечния срок то бе възобновено и гледано на 25 февруари т.г. Същия ден вървеше и делото за сградата на историческия музей, която е била медресе.

Заседанията бяха съвсем скоро след безредици в Пловдив заради подобен казус. Поради тази причина Кърджали беше напълно блокиран от полиция. Проведе се протест на националисти срещу исканията на мюфтийството, но той мина без ексцесии.

Мюфтийството претендираше, че границите и площта на "Арена Спартак" изцяло съвпадат със завзетия през 1950 г. имот от Кърджалийската мюсюлманска вероизповедна община, а Мюсюлманското вероизповедание било неин правоприемник.

Документите, представени в съда, обаче доказват, че трите спорни парцела са били собственост на физически лица и поради това мюфтийството не може да претендира за тях. Общата им площ е 3 931 кв.метра по плановете на Кърджали от 1921 г. и от 1956 г., като са отписани по искане на кмета през 2004 г. от актовите книги за държавната собственост и са предадени на общината със заповед на областния управител. Те са част от терена на спортната площадка.

Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Апелативния съд в Пловдив. На 8 април в Кърджали ще се гледа делото за историческия музей.