Главното мюфтийство в България има имуществени претенции към училище в Добрич. Днес Окръжният съд в града ще се произнесе по иска на вероизповеданието.
Главното мюфтийство претендира за сграда от 630 кв. м, както и за част от двора на Основно училище „Христо Смирненски" в Добрич.
Основание за иска според вероизповеданието е, че преди Освобождението на България там е имало мюсюлманско гробище, а през 1923 г., когато Южна Добруджа е в пределите на Румъния, е построено частно турско училище, което функционирало до 1960 г.
Според кметството обаче Мюфтийството не е представило никакви документи за собственост на терена. „Владението си върху терена доказаха със свидетели, чрез разпит на свидетели, които не са били и тогава живи, а от свои родители са чували, че са давали средства, пари, материали за построяване на такова училище. В този период Южна Добруджа е била част от Румъния и липсваха доказателства, че румънската администрация е позволила на мюсюлманската община да строи сграда върху този терен”, обясни пред bTV Георги Ковачев, Георги Ковачев - старши експерт в отдел „Правно обслужване” в община Добрич.
От кметството казват още, че училището е строено през 1960 г. със средства на тогавашния Градски народен съвет.
Ако съдът уважи иска на Главното мюфтийство, ще страдат най-вече децата, казва директорът на училището. „От общ брой 450 ученика, тук се обучават към 280 деца. Тук са и трайно настанени децата от подготвителна детска група, както и класовете, които са на целодневна организация на обучение - 1 и 2 клас. Базата е оптимално ангажирана с учебен процес в двете смени”, подчерта директорът на ОУ „ Христо Смирненски" Иванка Димитрова.
Главният секретар на мюфтийството Ахмед Ахмедов каза за bTV, че ако искът им бъде удовлетворен от съда, няма опасност децата да бъдат изведени от училището. В диалог с местната власт ще искат да им бъде предоставен равностоен имот.
По-късно в четвъртък Окръжният съд в Добрич отхвърли имуществените претенции на Мюсюлманското изповедание за собственост на част от училището в града. Според магистратите вероизповеданието не е доказало, че е притежавало сградата, както и част от двора, за които претендира.
Вероизповеданието води 25 имотни дела в цялата страна. По-рано тази седмица подобен казус предизвика протест в Карлово.