Операта в Стара Загора празнува 90-годишен юбилей. За това, че Градът на поетите, правите улици и липите е и градът на Операта, говорят не само имената на световноизвестните изпълнители като Анна Томова Синтова, Стефка Минева , Веселина Кацарова, родени в Стара Загора. Там през 1925 г. е създаден първият извънстоличен оперен театър.
90 години по-късно това, което най-много затруднява артистите, е липсата на средства. Оркестър, хор, технически състав, солисти - навсякъде има дефицит на хора. Когато постановката изисква по-голям оркестър, на помощ идват колеги от Пловдив.
Трудно се попълва и хоровият състав. Заради ниските заплати желаещите да са солисти са единици. Единственият щатен бас е Александър Марулев. Намираме го на сцената преди поставянето на „Травиата".
„Благодарение на ентусиазма на хората, които работят в тая сфера, все още има надежда да се възстанови тази сила на оперния театър”, казва солистът.
Според диригента на операта има рецепта за излизане от кризата. „Когато интелигентти хора започнат да се занимават с култура, тогава ще има култура”, обяснява диригентът маестро Георги Димитров.
Въпреки че няма достатъчно средства, има надежда, че операта ще продължи да радва старозагорци.
Нейното име е Ели, тя е на 7 години. Откриваме я зад кулисите да наблюдава изпълнителите и костюмите. „Най-много операта ми харесва, защото има много талантливи хора, много са хубави рокли и тука много ми харесва”, споделя малката почитателка.