Повече от 1000 души протестираха на жп гарата в Горна Оряховица, която е една от най-засегнатите от спирането на влакове и съкращаването на маршрутите на десетки композиции, които предприе Министерството на транспорта, макар и впоследствие да се отказа от част от идеите си.

Присъстващите, с плакати „Не на разрухата в българските железници”, „БДЖ съм аз”, „Спирането на влаковете – геноцид”, приеха декларация, в която се заявява, че трябва да бъде „спряна разрухата на българските железници”, съобщиха организаторите на протестния митинг.

В документа се посочва, че е необходимо да се отмени решението за спирането на 38 влака и всичките те да бъдат възстановени. Настоява се още „БДЖ-Товарни превози” да не се приватизира, да не се съкращават служители, да не се затварят гари и да се подготви национална оздравителна програма за развитието на железопътния транспорт.

„Тази програма трябва да бъде дългосрочна и да развива железопътния транспорт”, заяви Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите в България. Той приветства позициите на парламентарните групи в Народното събрание, че подкрепят отмяната на спирането на влакове.

Председателят на синдикалната организация на железничарите към КНСБ в Горна Оряховица Дечко Гърков посочи, че 80% от спрените влакове са минавали преди това през този транспортен възел.

По-рано в събота протест се е състоял и в Криводол. Кметът на общината Петър Данчев каза, че всеки ден около 200 криводолчани пътуват, за да работят във Враца, а още 85 ученици се придвижват с влак в същото направление за училище, като децата ползват карти с намаление. Според него за жителите на Криводол, както и на съседното село Ракево, няма алтернатива за транспорт до Враца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement