За покачване на цените и дори фалити предупреждават от асоциацията на ресторантьорите. Причината - ако ДДС за ресторантите от 9% отново стане 20%, отпаднат компенсациите за ток и се покачи тол таксата, то крайната цена на продуктите ще се вдигне толкова, че ще стане непосилна за крайния клиент, а и за съществуването на някои заведения.
Пример може да дадем с една от най-поръчваните салати „Цезар“, от която в ресторант изчисляват, че имат около 2 лв. печалба, но зад нея стои трудът на готвачи и сервитьори, както и скъпи продукти.
В столично заведение преди COVID пандемията цената на салатата е била 9 лв. Днес тя е близо 13. С мерките, които планира финансовото министерство, цената трябва да скочи двойно.
„Сигурно трябва да отиде на 21-22 лв. тази салата. Нали разбирате, че това е, ако всичко това, което се казва се случи - това е невъзможна цена. Аз лично не мога да напиша такава цена в менюто“, обясни председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
Според ресторантьорите ако компенсациите за промишлен ток отпаднат, бизнесът ще плаща 5-6 пъти по-скъпо електричество.
„Ако това с тока се случи, то цените навсякъде ще скочат двойно. И в хранителните стоки, и в магазините – навсякъде“, добави Алибегов.
Ако компенсациите за ток отпаднат, от малкия и среден бизнес предупреждават.
„Съкращенията ще е най-малкото нещо, което ще се очаква. Ще се повишат цените. Ще продължи да расте инфлацията, което ще доведе до още по-голяма криза в българската икономика“, казва Васка Бакларова, председател на Съюза за стопанска инициатива.
Синдикатите подкрепят голяма част от мерките на финансовото министерство.
„Подкрепяме връщането на ДДС-то на 20%. Още от началото твърдяхме, че намалените ДДС-та не водят до намалена цена и това се доказа по емпиричен път. При това богат емпиричен път през последната половин година и повече. Това ще освободи един приход от 200-300 млн. от финансите, което е глътка въздух. Бизнесът яде безплатно една година и в момента трябва да си върне кредита, който взе от народа“, смята главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
Страната трябва да затегне коланите, смятат икономисти.
„Откакто почна пандемията някак си много лесно стана да се вкарват в бюджета всякакви щуротии, екзотични неща, включително да се отговаря на всеки лобистки натиск по какъвто и да е повод“, каза Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.
По данни на финансовото министерство намаленият ДДС, компенсациите за ток и другите мерки струват около 840 млн. лв. за последната година.