Развръзка след разследването на bTV за фрапиращите разлики в цените на едни и същи онколекарства. Здравната комисия днес прие поправки, с които разликите да се стопят.
Очакваният ефект е търговците на лекарства на едро вече да не могат да правят огромни печалби и в същото време здравната каса да започне да плаща по-малко за онколекарства.
В разследването стана ясно, че лечебните заведения плащат различна цена за едно и също лекарство. Като в някои случаи разликата е 28 пъти.
С промените се въвежда нов таван на цените на лекарствата, до който касата да плаща. Той ще действа, когато нямаме цени от централизиран търг, каквато е ситуацията сега.
„Ще има разлики и ще продължава да има разлики и постепенно с времето на всеки 6 месеца ние ще имаме постепенно обиране на луфтовете“, заяви зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Ако новият таван е с над 20% по-нисък от реалната цена, на която е доставено лекарството на болницата, разликата ще е за сметка на дистрибутора. В разследването на Мария Ванкова един от тях призна, че сега разликата в цените остава при тях.
„На една болница може да е с 2% по-скъпо, на друга с много проценти по-скъпо“, казва д-р Севдалин Минчев, управител на „Дансон Трейдинг“.
В случая 28 пъти по-скъпо?
Сигурно, щом сте го изчислили.
Този марж при вас ли остава?
Естествено. Законът не ни задължава да си ограничим печалбата.
„Даваме знак на търговците на едро, че не може търговец на едро да каже - Законът ми позволява да правя 2008% надценка и аз я правя, и печалбата остава в мен. Няма това да продължи.“, заяви проф. Костадин Ангелов, предс. на Здравната комисия в НС.
Очаква се промяната поетапно да намали разходите на касата за онколекарства.
„Първоначално касата ще икономиса около 8-10-12 милиона, което е една добра стойност за първото 6-месечие, се надявам, а за година двойно поне“, каза Гетов.
Пациентски организации също се надяват промяната да даде ефект.
„Ние разчитаме на специластите на тези болници, но държавата е тази, която трябва да построи правилата, по които те да съществуват, както и контекстна на това те да харчат държавен ресурс“, обясни Евгения Адърска от Асоциация на пациентите с онкологични заболявания.
До края на юни болниците трябва да приведат договорите с доставчиците си така, че да отговарят на промените.
Предстои промените да бъдат окончателно гласувани в пленарната зала.