Скандал в парламента заради зеления сертификат. Депутатите се скараха трябва ли народните избраници без документа да участват онлайн в пленарните заседания, така както е предвидено за заразените с CОVID-19 или тези под карантина.
От „Продължаваме промяната“ предложиха проекторешение, което да регламентира онлайн участието в пленарните заседания. Изненадващо от ГЕРБ ГЕРБ предложиха депутатите без зелен сертификат да работят дистанционно.
ПП и „Демократична България“ предложиха въпросът за зеления сертификат да бъде обсъден като отделна точка в друго заседание, а от ДПС заявиха, че подкрепят ГЕРБ. Останалите се обявиха „против“ мярката изцяло.
„Мисля, че ние също трябва да пазим човешките животи на всички, които ни заобикалят - нашите семейства, приятели, близки, журналисти, администрация, която работи в Народното събрание. По никакъв начин народният представител не трябва да бъде по-различен от останалите в обществото“, мотивира предложението Асен Балтов.
Георги Свиленски от БСП не се съгласи и посочи, че според него тази мярка е ще попречи на масовата ваксинация на населението: „Да поставяме зеления сертификат като някаква норма за влизане или за излизане от Народното събрание, за заседание или не, всички ние ставаме съучастници в това българските граждани да не се ваксинират. Тези дебати, които се опитваме да ги водим тука, работят в обратна посока“.
Най-яростно се противопоставиха от „Възраждане“ и поискаха сертификатът да отпадне за всички.
„Очаквах днес да има нова декларация от сектора на ГЕРБ да изчетат и да обяснят как всички трябва да се съобразяват с това, което те искат, а именно, от залата да бъдат изгонени абсолютно всички и да останат само те – да дерибействат и да правят това, което са си решили. Крайно време е да разберете, че това нещо свърши“, каза депутатът Цончо Ганев.
От „Има такъв народ“ също не подкрепят предложението. Тошко Йорданов коментира, че при въвеждането на документа от ГЕРБ са го определили като дискриминационен, а сега искат да е задължителен за депутатите. „Ще дадем основание на всеки работодател да направи сертификата задължителен което е дискриминационно“, каза проф. Андрей Чорбанов от ИТН.
Гласуването на проекторешението беше отложено заради блиц контрола в Народното събрание. След него работното време не беше удължено и така решението се отложи.