Членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК) ще бъдат 19, ръководството ще се избира от парламента, а президентът ще издава указ за назначаването им. Това реши на днешното си заседание Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс, която гласува текстове от проекта на второ четене, съобщи парламентарният пресцентър.

Парламентарните партии ще имат възможност да предлагат членове на ЦИК съобразно представителството си в Народното събрание, възможност за предложения ще имат и гражданските и неправителствените организации.

Председателят, двамата заместници и секретарят ще бъдат избрани от парламента и трябва да са от различните парламентарни групи. Предложенията за членове на ЦИК ще се гласуват след прозрачна процедура на изслушване в правната комисия. Чак след това ще предложат на президента да издаде указа за назначаването им.

„Така успокояваме партиите и президентът, който също беше разтревожен. Този път кандидатите няма да бъдат анонимни, а одобрени и изслушани в правната комисия", обяснила председателката на временната комисия Мая Манолова.

Запазва се възможността на партиите и коалициите, които имат евродепутати, но не са в парламента, да имат свой представител в ЦИК.

Броят на членовете на ЦИК от 15 се увеличава на 19 с оглед на възможността всяка от парламентарните партии да предложи по един представител и на гражданското общество. Манолова е поела ангажимент половината от квотата на Коалиция на България в ЦИК да е предложена от граждански организации.

„Искахме да се съобразим с препоръките на Венецианската комисия да създадем професионален експертен орган, каквато е практиката в европейските държави, но това наше предложение предизвика подозрения в другите партии и гражданския сектор”, обясни Манолова, за да обоснове внесените между двете четения на текста предложения на левицата.

От името на „Атака" Павел Шопов е защитил предложението ЦИК да се избира на паритетен принцип, за да може парламентарните партии да имат по равен брой членове. Това ще се изчисли, като от 19-те се извади броят на членовете, представители на политическа сила, която има евродепутати.

Прието е предложението на „Атака" в Изборния кодекс да се запише, че право на представители в ЦИК имат „партиите и коалициите, които имат избрани с техните листи членове на Европейския парламент." Според Шопов така няма да се стимулира политическото номадство.

Към ЦИК се създава Обществен съвет, който да подпомага дейността му. Изборният ден приключва не по-късно от 20 часа, а решенията на ЦИК ще се обжалват пред ВАС, но сроковете вече ще се изчисляват в календарни, а не работни дни.