Започна срещата на върха на ООН за климата в Дубай. България се представлява от президента Румен Радев.

За 28-и път световните лидери се събират в рамките на Конференцията за климата на ООН, за да обсъждат мерки за намаляване на глобалното затопляне и преодоляване на последствията от него - като компенсации за бедните страни, които страдат от климатичните изменения, но не са големи замърсители.

На срещата присъстват генералният секретар на ООН, лидери от всички континенти и Европа - сред тях крал Чарлз, Урсула фон дер Лайен, Реджеп Ердоган и много други.

„Моля се с цялото си сърце тази среща да се превърне в повратен момент за истинска промяна“, каза крал Чарлз.

Снимка: bTV

Президентът Румен Радев ще има изказване в рамките на срещата, което засега е планирано за събота.

Днес той и българската делегация ще открият български павилион, на който ще представим постиженията на страната ни в екологичните решения, включително технологии от Космоса.

„Вярвам че постигането на климатични решения е възможно само с установяването на тясно сътрудничество между страните, обмяна на опит, трансфер на знания и съвместни действия“, каза Радев.

Разбира се, форумът е повод и за двустранни срещи по актуални теми и конфликти - в Израел и в Украйна. Радев ще има такива с краля на Йордания и с премиера на Гърция.

И нещо любопитно - президент на срещата за климата на ООН тази година е Султан ал Джабер - изпълнителен директор на Националната петролна компания в Абу Даби.

В интервю за bTV премиерът на Британските Вирджински острови заяви, че заради големите замърсители, малките и по-бедни страдат.

„Нивото на водите се покачва, температурата също, това заличава кораловите рифове и ни изправя пред супербури и торнада, причиняващи щети за суми четири пъти по-високи от нашия БВП. Налага се да теглим кредити“, каза премиерът на Британските Вирджински острови Наталио Уейтли.

Снимка: bTV

Граждански движения от уязвими страни също са в Дубай.

„За да разберат пред какво сме изправени, световните лидери трябва да посетят Кения и с очите си да видят последствията от замърсяването - дъждовете , които не можем да прогнозираме, наводненията“, посочи Грейс Кента от гражданско движение в Кения.

Снимка: bTV

А по-късно султанът на Обединените арабски емирства обеща климатичен фонд от 30 млрд. долара за справяне с последствията от промените. Според СЗО следващата сериозна заплаха за замърсяването е отпадъкът от мобилни устройства.

На откриването на форума присъстваха също президентите на Полша и Армения.