Политическото споразумение между преговарящите за правителство е готово и описва детайлно механизма за разпределение на властта. bTV разполага с текста му.
Защо тогава политиците се препънаха на финалната права, а ГЕРБ прекрати разговорите?
Все още не е ясно дали това е окончателният провал на преговорния процес, или е само временна спънка и компромис е възможен.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Споразумението, с което bTV разполага, е петстранно - между ГЕРБ, ПП-ДБ и БСП и министър-председателя като отделен субект.
За всяка от партиите е отделен вицепремиерски пост, а министерските кресла в кабинета са 19.
Създава се и нов орган - Съвет за съвместно управление. Той ще решава спорове между страните и ще взима ключовите решения и ще се председателства на ротационен принцип за три месеца.
Решенията се вземат чрез консенсус, а в критични ситуации - с гласуване.
В споразумението от 12 страници има 35 приоритета и още 11 подточки за борба с корупцията.
Сред тях - промени в изборния кодекс и премахване на мъртвите души, промени в Закона за съдебната власт, включително прекратяване на откритите процедури за избор на нов главен прокурор, прекратяване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт, включително тези около „ДПС-Ново начало“ и конкретно около Делян Пеевски, изваждането ни от сивия списък за пране на пари, справяне с безводието, стабилизиране и развитие на българската енергетика, включително чрез нови ядрени мощности.
Всички решения, според споразумението, се вземат с консенсус от Съвет за съвместно управление, който се управлява на ротационен принцип. Само в критични ситуации, решенията се вземат с гласуване.
Днес и четирите партии в преговорния процес запазиха мълчание. Коментар за провала на разговора дойде от останалите.
Междувременно, в споразумението е заложена и клауза за попълване в спешен порядък на регулаторите с изтекъл мандат. Приоритетно са посочени ВСС, инспектората, омбудсмана, Комисия за противодействие на корупцията, Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество, както и Сметната палата.
Заради прекратените преговори, президентът обяви - дава още няколко дни на партиите за разговори, преди да връчи първия мандат.
26 дни - толкова време досега даде президентът Румен Радев на партиите за преговори, след като консултациите на Дондуков 2 завършиха на 12-ти декември.
Днес Радев обяви, че ще даде още няколко дни, но не уточни точно колко.
Президентът, служебният премиер и служебният министър на отбраната не пожелаха да коментират това, че влизаме в новата година без бюджет, но изразиха надежда, че депутатите ще започнат работа по това.
Радев определи като „демонстрация на безотговорност“ прекратяването на преговорите и опасността от нови предсрочни избори.
Служебната власт запази оптимизъм. Президентът призова Министерският съвет и Народното събрание да изпълнят и ангажимента, който са поели пред военнослужещите за увеличаване на възнагражденията им още от януари.
Служебният премиер напомни, че са предложени законови мерки до приемането от депутатите на бюджет за новата година.
Държавният глава коментира и предстоящия избор на нов главен прокурор. Радев обясни, че с Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и с надпревара с един кандидат няма да се допринесе за възстановяване на доверието в съдебната система.
По темата работиха Десислава Ризова и Гергана Венкова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK