Политическото споразумение между преговарящите за правителство е готово и описва детайлно механизма за разпределение на властта. bTV разполага с текста му.

Защо тогава политиците се препънаха на финалната права, а ГЕРБ прекрати разговорите?

Все още не е ясно дали това е окончателният провал на преговорния процес, или е само временна спънка и компромис е възможен. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Споразумението, с което bTV разполага, е петстранно - между ГЕРБ, ПП-ДБ и БСП и министър-председателя като отделен субект.

За всяка от партиите е отделен вицепремиерски пост, а министерските кресла в кабинета са 19.

Създава се и нов орган - Съвет за съвместно управление. Той ще решава спорове между страните и ще взима ключовите решения и ще се председателства на ротационен принцип за три месеца.

Решенията се вземат чрез консенсус, а в критични ситуации - с гласуване.

В споразумението от 12 страници има 35 приоритета и още 11 подточки за борба с корупцията.

Сред тях - промени в изборния кодекс и премахване на мъртвите души, промени в Закона за съдебната власт, включително прекратяване на откритите процедури за избор на нов главен прокурор, прекратяване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт, включително тези около „ДПС-Ново начало“ и конкретно около Делян Пеевски, изваждането ни от сивия списък за пране на пари, справяне с безводието, стабилизиране и развитие на българската енергетика, включително чрез нови ядрени мощности.

Всички решения, според споразумението, се вземат с консенсус от Съвет за съвместно управление, който се управлява на ротационен принцип. Само в критични ситуации, решенията се вземат с гласуване.

Днес и четирите партии в преговорния процес запазиха мълчание. Коментар за провала на разговора дойде от останалите.

Междувременно, в споразумението е заложена и клауза за попълване в спешен порядък на регулаторите с изтекъл мандат. Приоритетно са посочени ВСС, инспектората, омбудсмана, Комисия за противодействие на корупцията, Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество, както и Сметната палата.