Мерките на МВР за прекратяване на рутинните проверки по пътя са крачка в правилната посока, но не са достатъчни. Нужни са камери във всеки патрул, които 24 часа да контролират полицаите на пътя, както и тези от охранителна полиция. Това е мнението на Слави Ангелов, главен редактор на вестник „168 часа”, занимавал се предимно с теми в сферата на сигурността.

Според него само строг контрол може да изкорени ширещата се практика на корупция в редиците на вътрешното ведомство.

„Наблюдава се следното - все повече кражби, все по-малко жалби от страна на хората, които нямат доверие на полицията. Същевременно резултатите от минала акция на Пътна полиция – „Палките 2”, показа, че от 60 смени за контрол на пътя в София само една смяна не е взимала подкуп. Това илюстрира ситуацията с пътния контрол в България – това е излишно и води до корупция, а и го няма никъде по света”, подчерта експертът.

Той добави, че не е сигурен в положителния резултат на настоящите мерки, обявени преди ден от вътрешния министър Цветлин Йовчев. Причината – възможността за субективен фактор в преценката дали един автомобил да бъде спрян. „Как можеш да докажеш дали правомерно е спрял тази кола или не?”, попита журналистът.

По думите му и преди в СДВР е имало период на спиране на рутинните проверки. Тогава само за един месец след забраната от 200 души - 50 са напуснали столичния КАТ и са подали искания за прехвърляне към охранителна полиция.

„Трябват камери, да са контролирани тези хора по 24 часа. Големият проблем е охранителна полиция – корупцията е най-силна в полицейските управления. Казвам го като човек, който от 20 години се е занимавал с това. Тяхното място не е на пътя, а в кварталите, където са крадците”, заяви Ангелов.

Комисар Антон Антонов, началник на отдел Пътна полиция, подчерта, че вече имало камери в някои полицейски коли – 134 на брой. И контролът щял да бъде засилен – чрез специална система.

„Началникът трябва да знае къде е служителят, да се анализира дейността му. Първо съвещание с новите мерки е предвидено за събота – тогава ще бъде представена система за управление на нарядите. Дейността ще се разписва от началника, служителят трябва да е на конкретно място в конкретно време. Тази система дава възможност да се проследява информацията – какво работи служителят, какво е свършил по време на смяната си и т.н.”, заяви Антонов.