Част от откритите бюлетини в печатница „Мултипринт” в Костинброд са били годни, неохраняеми и готови за експедиция. Това заяви зам.-главният прокурор Борислав Сарафов на извънредна пресконференция на държавното обвинение, която продължи над 2 часа. Тя имаше три основни акцента - образуваните дела за търговия с гласове, разследването за иззетите 350 000 бюлетини от Костинброд и мейлът, който пристигна късно снощи с твърдения, че нищо от изнесеното за печатницата там не отговаря на истината.

Сарафов заяви, че при огледа на ДАНС в складово помещение в печатницата, което не е било заключено, са открити 10 палета с бюлетини. "Мисля, че прокуратурата беше длъжна да образува досъдебно производство, още повече, че се говори за напълно годни бюлетини, както в справката на ДАНС, така и от експерт по полиграфия от печатницата на БНБ”, уточни Сарафов.

Една част от листата са били цели, бюлетините не са били рязани или лепени. Друга част е била измачкана и изцапана. Част от тях били ненарязани и сгънати, друга част са били сгънати и слепени.

Под някои от бюлетините пише Благоевград, Хасково, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Шумен, външно министерство, Варна. „Ако приемем, че това е брак, трябва да приемем, че имаме брак, предвиден за всеки един МИР. Общо взето, тези данни за нас бяха смущаващи и бяхме длъжни да изолираме тези бюлетини от участието в изборния процес”, подчерта Сарафов.

Изпълняващият длъжността градски прокурор на София Роман Василев направи уточнение – прокуратурата не говори за бракувани бюлетини, а за намерени.

Няма привлечени обвиняеми

По делото за бюлетините на „Мултипринт” няма привлечени обвиняеми. То се води срещу неизвестни длъжностни лица от МС. Пряк отговорник за поръчката към костинбродската печатница е главният секретар на Министерски съвет Росен Желязков. Той е разпитван два пъти.

При отпечатването на бюлетините и съхраняването им не е бил упражнен никакъв контрол, признаха от прокуратурата, но уточниха, че по тях не е имало знаци. По време на пресконференцията двама журналисти се съгласиха да бъдат поемни лица. Пред тях бяха показани иззети бюлетини, които са веществени доказателства.

Стана ясно още, че в прокуратурата на 10 май е постъпил и сигнал срещу транспортна фирма, оторизирана да извършва превоз на бюлетините. Той касае конкретизиране на транспортните средства, които към момента не са се намирали на територията на Костинброд, но са били предназначени за транспорт.

Поне три пъти от склада са изваждани бюлетини, единия път - по искане на ЦИК. „Как от склад с бракувани бюлетини ще дават бюлетини на ЦИК”, попита риторично главният прокурор Сотир Цацаров.

От представените обяснения на икономическия директор на "Мултипринт" Георги Иванов става ясно, че първо са доставени 535 бюлетини в община "Триадица" в София (23-и МИР), още 2000 бюлетини за София-област (26-и МИР), както и по десет мостри от всяка бюлетина на ЦИК (общо 320 бюлетини).

Главният прокурор Сотир Цацаров изрично подчерта, че "ако някъде има неизправни бюлетини, те трябва да се попълват от резерва в ЦИК, а не от резерва на печатницата".

Тепърва разследващите ще проверят машината, на която са печатани бюлетините в Костинброд, за да стане ясно колко време и кога точно е работила тя. Цараров обясни, че няма данни да са изнасяни други бюлетини и препоръча да не се спекулира с това.

Неколкократно попитан защо прокуратурата не е работила с ГДБОП, той отговори "защото работихме с ДАНС".

Дължимо обяснение

„Дължим обяснение за Костинброд по отношение на нещата, който се чуха, говориха, демонстрираха - всякакви изявления и коментари, включително и това, че прокуратурата се е намесила активно в предизборната борба, включително и това, че прокуратурата е свалила нечий резултат с 5 или 6%”. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров по-рано на пресконференцията.

„Прокуратурата не е адресирала конкретна политическа партия в съобщението си за случая в Костинброд. За мен е необяснимо защо една политическа сила се идентифицира с този инцидент”, добави той.

„В петък, 10 май, в прокуратурата постъпват сигнали - единият касае печатница "Мултипринт" в Костинброд, подаден е от Мая Манолова. По сигнала е възложена проверка на органите на ДАНС, тя завършва със съответна справка. На базата на резултатите от тази справка и проверката на ДАНС, СГП образува досъдебно производство - за длъжностно престъпление и престъпление, свързано с политическите права на гражданите.

След това се извършват първите действия по разследването. След получаване на справката от ДАНС и образуване на досъдебното производство, след първите действия по разследването, след като бяха посочени данни от ДАНС, които тепърва трябва да бъдат проверявани, информирах президента на републиката. В 22.10 часа в петък вечерта го информирах по телефона. Президентът бе информиран, не защото прокуратурата дължи отчет, а защото следващият ден е ден за размисъл, на по-следващия предстоят избори. Първото нещо, което г-н Плевнелиев постави като незабавна задача, бе организирането на охрана на намерените бюлетини. Охраната бе възложена на жандармерията”, разказа Цацаров.

„Предложих на президента, че разумният подход би следвало да бъде, че до приключване на изборите, прокуратурата да не изнася информация. Това не е отчет на Прокуратурата пред държавния глава. В ден за размисъл и изборен ден това е нормално взаимодействие. Той следваше да бъде информиран за това, което прокуратурата е установила”, каза първият обвинител в държавата.

„На следващия ден станалото в Костинброд бе оповестено от една медия. Около 17.00 часа поради огромния медиен интерес, прокуратурата бе принудена да публикува прессъобщение”, припомни Цацаров.

  • Нито едно доказателство Желязков да е виновен за аферата "Костинброд"
  • Прокуратурата се съгласи, че никой не е виновен за аферата "Костинброд"
  • Единственият обвиняем по аферата "Костинброд" Росен Желязков не е виновен
  • Делото за аферата „Костинброд" - на финалната права
  • СГС заседава по делото за аферата „Костинброд”
  • Служител на костинбродската печатница: Прокуратурата показваше бракувани бюлетини
  • Съкратен процес за костинбродските бюлетини
  • Случаят "Костинброд" - обратно в прокуратурата
  • СГП протестира срещу връщането на делото "Костинброд"
  • Съдът спука прокурорския балон "Костинброд"