Изненадващо, без да бъдат съгласувани със съсловните организации и с фармацевтични компании, министрите одобриха краткосрочни мерки за оптимизиране на разходите в здравеопазването.

Производителите на лекарства задължително трябва да дават на Здравната каса отстъпка от цената на онкомедикаментите, за да участват в търговете на болниците. А болниците няма да имат право да сключват договор с Касата избирателно, само за клинични пътеки, които са им финансово изгодни.

Фармацевтичните компании ще бъдат задължени да дават на здравната каса отстъпка от цената на онколекарствата, за да участват в търговете на болниците. Само веднъж в годината ще се актуализира списъка с лекарства, плащани от касата. Така пациентите ще чакат за нова терапия до следващата календарна година.

„Ако има заболявания, за които до момента не е имало медикаменти, те ще бъдат включвани и втори път в годината, но за всички останали няма да се включват нови такива в рамките на бюджетната година", посочи здравният министър Таня Андреева.

„Ако става въпрос за онкологично заболяване означава, че голяма част от тях ще измрат. Изключително страшно звучи това, и това не е една крачка назад, а това са много много крачки назад, малко ми прилича цялата история на сталинистки мерки", беше позицията на Станимир Хасърджиев от националната пациентска организация.

Веднъж на две години ще се включват нови заболявания, за които здравната каса поема лекарства или медицински изделия. Сега това се прави всяка година.

Нови болници ще бъдат разкривани, само след одобрение на министъра на здравеопазването още на ниво инвестиционно намерение. Лечебните заведения няма да могат да сключват договор с касата избирателно само за клинични пътеки, които са финансово изгодни за тях. Няма да могат да приемат избирателно само по-леките случаи, а останалите да ги препращат другаде.

Работната група, създадена в края на 2013 г. с цел да изготви пакета от мерки, днес не знаеше, че кабинетът всъщност приема такива. „Очевидно някой в МЗ е разписал едни мерки и ги е предложил на МС,за да бъдат приети тихомълком и на бързо", смята Хасарджиев.

От лекарския съюз отказаха коментар, преди да се запознаят в детайли. Фармацевтичните компании също.