Това, че вариантът „Омикрон” се разпространява по-добре все още не означава, че е по-опасен. Това каза пред bTV вирусологът проф. Радостина Александрова. Според нея обаче това буди много въпроси, защото дори да е с тежестта на варианта „Делта” при това бързо разпространение би могъл да предизвика доста неприятности.

Според първоначалните оценки „Омикрон” може да се окаже от 3 до 6 пъти по-добър в разпространението между хората, каза тя.

„В Южна Африка е подготвена статия, която казва, че след вълните, предизвикани от Уханския вариант, от „Бета” варианта и от „Делта варианта”, сега шансът тези, които са преболедували COVID, да бъдат реинфиктирани е три пъти по-голям, в сравнение с предишните две вълни", допълни вирусологът.

По думите й Европейският център за контрол на заболяванията много строго следи какво се случва, като 212 са случаите в Европа към 6 декември.

 Нови варианти ще се появяват, докато вирусът се разпространява, тъй като той мутира единствено и само, когато се размножава, а това става в инфектираните хора, обясни вирусологът.

„Затова е много важно ние да прекратим, да минимизираме неговото разпространение, за което помагат и ваксините, и мерките. Едното без другото очевидно не може”, отбеляза проф. Александрова. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement