Проектозакон е на път да спре парите от Турция за българските турци. Възможна ли е рестрикцията и как реагират мюсюлманите?

Последователите на пророка Мохамед у нас се обръщат към своя бог по няколко пъти на ден. Нищо не възпрепятства молитвата на хиляди мюсюлмани от различни народности в центъра на София в района на Баня башъ обаче винаги има полицейско присъствие.

Няколко законопроекта за първи път поискаха мюсюлманското изповедание да бъде третирано като политическа партия – финансиране, дарения и помощи от чужбина да излязат на светло.

„Ние отдавна наблюдаваме, че някои от вероизповеданията се използват за политически цели и това е факт, никой не може да го отрече”, смята Красимир Каракачанов.

В мюсюлманската общност са разтревожени. „Проблемът е, че сме поставени едва ли не като проводници на чужди идеи, ние всеки ден го усещаме на гърба си”, поясни зам.-главният мюфтия.

Главното мюфтийство получава всякакъв вид помощ от Турция чрез  Дианет  -  турската институция за вероизповедания с бюджет над 2 и половина милиарда долара и 150 хиляди служители. Всеки месец два и половина милиона отиват за институциите и служителите на Дианета зад граница. 

„България имат наистина смазващо присъствие. Всичките 22 районни мюфтии имат по един заместник, който е служител на Дианет, Висшият духовен институт, средните училища, има служители в Главно мюфтийство, които са служители на Дианет”, поясни Владимир Чуков.

Очаква се парите от Турция за мюсюлманите у нас да станат част от предизброната кампания за президент наесен.