Полицията в София продължава да следи дали се спазват въведените мерки заради извънредното положение. Във „Филиповци“ се проверяват всички автомобили, които влизат и излизат от квартала.
В столицата се дезинфекцират всички обществени места - включително пазарите, болниците, метрото, градския транспорт. Патрули на общинска полиция следят по парковете да няма струпване на хора.
Спира се и градският транспорт към Витоша, както и към парка „Врана“.
Столична община обяви дарителски сметки за събиране на средства. Започва и кампания за набиране на доброволци.
Въпреки всичко Столичната лекарска колегия иска драстични промени на мерките за сигурност. Лекарите на София са мобилизирани и не спират да работят, но искат пълна карантина на града.
Главният прокурор Иван Гешев подкрепи искането на столичните медици.
„Времето ни изтича, ако вече не е изтекло. Затова призовавам политиците да се вслушат в мнението на експертите. Напълно подкрепям мнението на лекарите за радикални мерки, например - ограничение на движението между градовете, въвеждане на вечерен час, забрана възрастните хора да излизат извън домовете си“, обясни обвинител №1.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова за пореден път призова хората да останат по домовете си, за да не се стига до радикални мерки. По думите ѝ София е милионен град, който трябва да бъде обслужван. Според нея е важно да знаем, че лекари, сестри, санитари, полицаи, отговорните за чистотата трябва да могат да се придвижват из града.
Много от възрастните столичани обаче не се вслушаха в призивите.
„Аз излизам от 4 дни по един път. Знам, че е опасно, съобщават да не се много движа. Излязъл съм за 20 минути“, споделя Борис Динев.
„Отивам до аптеката да си взема някакви лекарства. Нямам нищо, не съм болна, защото съм имунизирана с кръвта на Исуса“, обяснява пък Ани Ангелова.
Все пак някои се разколебаха.
„Върнах се защото Бог ме разобличи и ми каза – покори се на властите!“.
А в зала Арена армеец държавата започна да тренира как се строи полева болница. Учението е ръководено от Националния оперативен щаб. То протича в четири етапа - създаване на временен център, оборудването му с медицинска апаратура, стиковка между институциите за транспортиране и обслужване на пациенти и закриване.
В големите областни градове вече ще се правят проверки и на пътя - ще се следи дали хората отиват на пазар, на работа или до аптеката.
Дезинфекцията продължи през целия ден.