Необходимостта от актуализация на плана за справяне с нарастващия брой на бежанците от Сирия обсъдиха в централата на ООН в Ню Йорк президентът Росен Плевнелиев и Върховният комисар на ООН по бежанците Антонио Гутериш, съобщиха от прессекретариата на президента.
Държавният глава информира Гутериш за предприетите от България мерки за настаняване на сирийските граждани и посочи, че капацитетът на местата за временно настаняване е изчерпан и се търсят допълнителни възможности.
Пред българския президент Антонио Гутериш прогнозира, че кризата с бежанците няма да приключи скоро и изтъкна необходимостта от устойчиви модели и решения, включително на национално ниво, за преодоляване на предизвикателствата. Ситуацията става все по-тежка и броят на бежанците се увеличава, като по последни данни те надвишават 2.2 милиона души, основно в Турция, Ливан, Йордания, Италия, Гърция.
Необходими са нови места за настаняване и допълнително финансиране и България трябва да използва всички възможни механизми за подкрепа и за финансиране, включително и по линия на Европейския съюз и ООН, единодушни бяха президентът и Върховният комисар.
Двамата обсъдиха също отношението към прокудените и необходимостта от съпричастност и хуманност към търсещите закрила. Според държавния глава, страната ни е символ на гостоприемство, толерантност и хуманност и трябва да го покаже в сегашния момент.
Президентът открои и доброто сътрудничество с Представителя на Върховния комисариат на ООН за бежанците, с когото властите в София са в постоянна връзка.
Подкрепа за европейската интеграция на Албания чрез получаването на статут на държава кандидат за членство в ЕС през декември 2013 година изрази Росен Плевнелиев в разговор с министър-председателя на Албания Еди Рама. Двамата лидери се договориха още за българска експертна помощ при изготвянето на генералните планове за управление на водния сектор на страната. Плевнелиев и Рама обсъдиха и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в областта на енергетиката, търговията и туризма.