Пламен Орешарски се е обявил за засилване на темпове на сътрудничество между България и Китай и е отбелязал, че това според него това не е задоволително.
Министър-председателят Пламен Орешарски е на посещение в Китай и е обсъдил сътрудничеството между двете страни с председателя на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Къцян.
Срещата е в рамките на работното посещение на българския премиер. Китай е първата официална спирка на премиера Орешарски зад граница, извън „дежурните посещения" в Брюксел. Поискахме от втората икономическа сила в света повече инвестиции у нас в областта на пристанищната, ж.п. и пътната инфраструктура, туризма и високите технологии.
Обещахме равнопоставеност за китайските фирми, които работят у нас и да не се правим на китайци. „Той ни препоръча, да потърсим свой си модел, китайския не става за нас, не го каза точно така, но това имаше предвид и ние казахме, че няма да се правим на китайци”, посочи премиерът. „България е малка икономика на фона на Китай, даже не е полезно пътя на Китай към Европа да минава през България", беше мнението на Пламен Орешарски.
Стремежът е сътрудничеството да се засили и като стокообмен, и като китайски инвестиции и това е виждане на двете страни, е добавил Орешарски. По думите на премиера Орешарски за китайска страна интерес представляват някои инфраструктурни обекти, към железопътния сектор и към други сфери на частния бизнес.
Възможни са всякакви сценарии за конфликта в Сирия, заяви Пламен Орешарски в отговор на въпрос на bTV по време на посещението. Той добави, че темата Сирия не е била обсъждана по време на срещата му с председателя на Държавния съвет на китайската народна република Ли Къцян.
Конфликтът в Сирия не е бил обсъждан по време на срещата му с председателя на Държавния съвет Ли Къцян. „Това е сериозен конфликт. Всичко може да се очаква, но аз продължавам да се надявам скрито, на политическо разрешение на кризата.
На срещата е било обсъдено още партньорството между България и Китай в двустранен план, в рамките на взаимоотношенията ЕС-Китай и в частност на инициативата на Китай за по-тясно сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа. Българският министър-председателят е поканил догодина китайския си колега, когато се навършват 65 години от признаването на Китай от България.