78 дни, след като встъпи в длъжност, кабинетът на Росен Желязков е подложен на вот на недоверие за външната си политика. Резултатът обаче е предизвестен и вотът няма да мине.
Премиерът реагира с думите „България е избрала своя евроатлантически път и правителството неотклонно ще го следва във външната си политика“.
217 депутати влязоха в залата за дебата, внесен от „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ по тема външна политика и несправяне на правителството с нея. Дебатите продължиха близо пет часа.
„Настояваме за незабавна оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния суверенитет и националния интерес“, заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Външният министър отговори.
„За Украйна сме заели позицията на 140 членки на ООН. Случилото се с Марин Маринов - продължаваме да търсим и да настояваме за истината“ заяви Георг Георгиев.
Мандатоносителят също защити управлението.
„Както казваше баба ми - като кон с капаци. Гледаме само напред - еврозона, ПВУ, регулаторите. Това са ангажименти, които ние сме поели“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Докато „Възраждане“ говореха, „Продължаваме промяната-Демократична България“ напуснаха залата.
„Нито сега е моментът, нито сега е поводът, по който трябва да се иска оставка на правителството“, заяви Николай Денков, ПП-ДБ.
Това отново провокира напрежение.
„С кого смятате да управлявате след като свалите това правителство“, попита Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
„Знаем с кой няма да управляваме - с г-н Пеевски“, отговори Кирил Петков, ПП-ДБ.
„Величие“ и МЕЧ изложиха аргументите си за подкрепа на вота.
„МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО и не поставя европейката ориентация на България, но иска отстояване на национална отговорна българска позиция в тези съюзи“, коментира лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
„Президентът Тръмп каза на Зеленски „нямаш никакви козове, не можещ да преговаряш“. Аз не виждам и ние какви козове имаме“, каза Ивелин Михайлов, лиер на „Величие“.
А останалите партии защитиха кабинета и атакуваха вносителите на вота.
„Популизмът руши демокрацията. Агресивното поведение няма място в парламента“, коментира Габриел Вълков, „БСП-Обединена левица“.
„Това са едни доста шумни, неориентирани и инфантилни хора по отношение на външна политика“, каза Тошко Йорданов, „Има такъв народ“.
„Не можахте да изтъкнете нито един аргумент в тази посока и ние от „ДПС-Ново начало“ няма да ви позволим да отклонявате България от евроатлантическия път“, каза Станислав Анастасов, ДПС-НН.
„Принципите и смисъла на нашето участие в това мнозинство са кратки и ясни – разграждане на модела Пеевски“, коментира Танер Али, ДПС-ДПС.
Очаква се вотът да събере само 54 гласа „за“ и да не мине. Още преди финалната дума на депутатите – от „Възраждане“ обявиха, че започват разговори за нов вот, този път на тема „борба с корупцията“, за да видят дали ще получат подкрепата и на ПП-ДБ.
Коментар за вота на недоверие дойде и от вицепрезидента Илияна Йотова. По думите ѝ той е нормална парламентарна практика, но би могъл да изиграе и положителна роля за решенията на депутатите във Външната политика.
„Всеки един вот на недоверие е повод за дискусия и за конкретни решения, по които трябва да се търси консенсус вътре в Народното събрание. Тогава позицията на България и във външнополитическо отношение ще бъде много по-стабилна, когато имаш гаранта и гърба на мнозинството зад себе си. Ако гледаме в положителна посока, вотът би могъл да изиграе тази роля“, каза Йотова.
Както повелява парламентарният правилник, гласуването ще е точно 24 часа след края на дебатите или утре в 13:45 ч. по обед.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK