„Вчера проведохме редица срещи с останалите парламентарни групи, стана ясно, че няма подкрепа за нашия подход, който е първо антикорупционните закони, след това разговори за правителство. Това ни поставя в ситуация да не можем да реализираме втория мандат, поради което сме готови в момента, в който президентът ни покани, да отидем и да го върнем неизпълнен“.

Това заяви Божидар Божанов от ПП-ДБ на брифинг пред журналисти.

„Искам да благодаря на президента, който ни даде възможност да проведем тези разговори и да тестваме дали в 50-ото Народно събрание има воля да се справим с най-големия проблем на България в този момент – корупцията и всичките зависимости. Няма да злоупотребяваме с времето и затова сме готови да върнем обратно мандата в първия удобен за него момент“, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите на Людмила Илиева от ПП-ДБ подходът на партията е бил приет позитивно по време на разговорите.

„За първи път видяхме остри опоненти в зала да сядат и да разговарят добронамерено с една-единствена цел – да се намери път за изход от този политически тупик. Отчитаме самия процес, по който протече разговорът като позитив и тепърва ще следваме този подход и ще го поставяме като основа за решаване на наболелите политически проблеми в страната“, каза Илиева.

По повод третия мандат Николай Денков заяви: „Нека да се връчи третият мандат, да видим кой ще бъде носителят, да видим какво ще бъде предложението и тогава ще отговорим.“

След като ПП-ДБ стана втора политическа сила в парламента, тя поиска време от президента за получаването на втория мандат и обяви план за съставяне на правителство.

Според него връчването на мандата трябва да бъде отложено с до три месеца и ще бъде внесена декларацията в Народното събрание. С нея ще се заяви съгласие за гласуване на седем закона и решения:

  • Да гарантираме справедливи съд и прокуратура (Закон за съдебната власт)
  • Да защитим добросъвестните хора, изпаднали във финансови затруднения (Закон за личния фалит)
  • Да могат да се подават сигнали срещу корупция без страх от репресии (Закон за защита на сигналоподателите)
  • Да приемем правилата и избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК)
  • Да приемем поправки срещу незаконното подслушване и следене
  • Да изберем нов Омбудсман
  • Да направим първи стъпки в реформа на службите, чрез въвеждане на полиграф

Ако декларацията не бъде подкрепена, от ПП-ДБ ще върнат мандата неизпълнен. Ако бъде подкрепена, ще се пристъпи към внасяне и гласуване на описаните седем законопроекта и решения.

Едва след като бъдат приети, което от ПП-ДБ изчисляват, че ще стане в рамките на три месеца, ще се пристъпи към процедурата за връчване на втория мандат и съставяне на правителство.

В сряда ПП-ДБ проведоха срещи в Народното събрание за подкрепа за декларацията „Антикорупция“. По време на разговорите от коалицията търсеха подкрепа за седемте предложения за антикорупционни промени, от които зависи дали ще се опитат да подредят свое правителство.

Първи на масата за разговори седнаха ГЕРБ-СДС и казаха „да“ на промените и „не“ на правителство с мотив, че няма да участват в „плаващи мнозинства“. „Възраждане“ отказаха партньорство, а от БСП казаха, че декларацията трябва да включва и други приоритети и дотогава казват "не".

Позицията дойде и от „Има такъв народ“.

„Много по-практичният подход е да седнем да направим управленска програма и въз основа на нея може да се иска някакво малко отлагане на втория мандат, вече в разумен срок“, посочват от партията.

От парламентарната група на ДПС обявиха, че няма да разговарят, а отказ за подкрепа дойде и от шестима независими депутати от „Величие“.