Комисията по бюджет и финанси прие на първо четене бюджета за 2022 г.  С 12 гласа "за" и 7 "против" парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие на първо четене държавния бюджет за 2022 година.   

След като мине в зала, трябва да влезе в сила от април

Проектът предвижда минимална заплата от 710 лева вместо сегашните 650. Осигуровки да се плащат максимум на 3400 лева вместо на 3000 лева. Майчинството за втората година на детето да стане 710 лв.  Остри спорове белязаха и това обсъждане.

Ето и макроикономическите му параметри – икономическият растеж би трябвало да е 4,8 на сто, инфлацията, предвидена за тази година, е 5,6%, а безработицата – 5%.

Това, което най-много скара депутатите, е високодоходната група и трябва ли прагът да бъде вдигнат за тях до 3400 лв. Според опозицията – не, защото това създава риск от сива икономика. Според управляващите тези хора няма да имат проблем с плащането на по-високи осигуровки.

Другата спорна тема беше доходите на земеделските производители. Отново според опозицията стопаните ще бъдат затруднени да плащат по-високи осигуровки, а финансовият министър успокои, че те могат да бъдат подпомагани през различни политики в Министерството на земеделието.

Галин Георгиев от скоро е имал 150 кошера с пчели, а сега само 60. Доходът на семейството е само от земеделие, а по-високият осигурителен доход е непосилен за него.

Според опозицията хората, като Галин, които отглеждат пчели ще бъдат ощетени:

„Много е драстично увеличението - от 420 на 710, това означава годишно 1000-1200 лева повече за земеделеца“, заяви Байрям Байрям ДПС.

Управляващите обявиха, че по политически причини и определени гласоподаватели, осигурителният праг за земеделските производители е останал много нисък досега:

„Порочна практика е един сектор да е с минимална работна заплата под линията на бедност, ако пчеларят не може да се справи, МЗ да помисли дали да има подпомагане или друго“, коментира министър Асен Василев.

И доходите на високоплатените служители, като IT специалистите, скараха депутатите. Вдигането на максималния осигурителен праг на 3400 лв. може да има негативен ефект, предупреди опозицията.

„Дали ще има по-голяма събираемост или ще опитат да не се осигуряват на реален доход“, пита Александър Иванов от ГЕРБ.

„Хората имат интерес от по високи осигуровки, за да получават и по-високи пенсии“, отвърна Румен Гечев от БСП.

А финансовият министър подчерта, че високодоходните служители няма да се сериозно ощетени от вдигането на прага, но имат очаквания:

„Въпросът който питат не е за 50 лв. повече, а дали има здравна система, пътища“, коментира министър Василев.

Политиката по доходите предвижда и увеличение на пенсиите с 6,1 на сто от юли, както и ръст на обезщетението за безработица.