Идея за промени в професионалния кодекс на българските дипломати ще им препоръчва да са по-умерени в коментарите си в социалните мрежи. Новината бе разпространена от няколко медии в неделя, които обявиха, че ще бъдат наложени ограничения на дипломатите във „Фейсбук” и „Туитър” по отношение на политическите им пристрастия.
Попитан именно в една от социалните мрежи дали това е вярно, външният министър Кристиан Вигенин отговори в личния си профил:
„На никого не се забранява Фейсбука. По закон обаче дипломатическата служба е деполитизирана и създаваме допълнителни гаранции, че законът ще се спазва...което така или иначе е факт за огромна част от дипломатите. Какво ще стане, ако всеки дипломат развее партийно знаме и започнат да говорят публично едни срещу президента, други срещу правителството?! В Кодекса има и ред други изисквания, които са в интерес на всеки един гражданин, когото тази администрация е призвана да обслужва. Който пише дописки, добре е да познава материята”.
Един от активните потребители на социалните мрежи с дипломатически пост е Стефан Тафров, постоянния ни представител към ООН в Ню Йорк. На страницата си във Фейсбук той нееднократно е изразявал подкрепата си към протестите и е критикувал кабинета „Орешарски”.
В социалната мрежа Вигенин допълва, че идеята все още е проект, чието обсъждане започва от понеделник. „Гражданите трябва да знаят какво трябва да очакват и да изискват от своите дипломати”, казва той с обещание кодексът да бъде публикуван.
От МВнР обясниха за bTV, че промяната ще бъде препоръчителна, а не задължителна и че неспазването й няма да води до последствия.
Коментар във „Фейсбук” вкара външния министър в обяснителен режим миналата седмица. На стената си Вигенин написа, че протестът от по-миналата неделя е бил толкова малоброен, че bTV са използвали архивни кадри, за да го отразят. Медията поиска извинение, а в отговор получи изразеното съжаление на министъра.
Часове по-късно от пресцентъра на външно министерство съобщиха, че Професионалният кодекс на служителите в дипломатическа служба вече е утвърден.
"Той съдържа норми за професионално поведение от страна на всички служители в МВнР и поставя високи критерии при работата с граждани, институции и неправителствени организации в България и чужбина. Новият кодекс предвижда мерки за борба с корупцията, възможния конфликт на интереси и лично облагодетелстване.
Служителите на МВнР не могат да приемат подаръци, услуги, пари, облаги или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните им задължения, на техните решения или да нарушат професионалния им подход по определени въпроси.
С неговото прилагане служителите не трябва да допускат нарушаване на лични права и не трябва да осъществяват дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, гражданство, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна. При работа с граждани служителите трябва да проявяват уважение и да изпълняват задълженията си безпристрастно и непредубедено.
Ясно е разграничено служебното положение на работещите в МВнР, правото им да изказват позиции в определени ситуации и при изрично упълномощаване от името на институцията. При изработването на кодекса е използвана практиката и съществуващата уредба на международни организации и други дипломатически служби.
Приемането на Професионалния кодекс не е основание за ангажирането на дисциплинарна отговорност на служителите и не ограничава техния личен живот и право на свободно изразяване", уточняват от МВнР.