Белгийските власти искат да разследват петима евродепутати във връзка със случая „пари срещу влияние“, съобщават официални лица, пише Politico.
Белгийските власти поискаха от Европейския парламент да отнеме имунитета на група депутати от ЕС, за да могат те да бъдат разследвани за предполагаемото им участие в скандал за пари срещу влияние, свързан с китайската технологична компания Huawei.
Искането, потвърдено от четирима служители на ЕС, идва два месеца след появата на твърденията. Двама служители заявиха, че са засегнати петима евродепутати: трима от дясноцентристката Европейска народна партия, един от социалистите и един от центристката група „Обнови Европа".
Въпреки че пълният списък с имена не беше потвърден от Парламента, малтийският евродепутат от групата на социалистите Даниел Атард и българският евродепутат от "Обнови Европа" Никола Минчев заявиха публично, че срещу тях се води разследване.
bTV се свърза с Никола Минчев.
"Белгийската прокуратура иска да разследва затова, че през октомври бяхме посетили един мач Андерлехт-Лудогорец като тогава ни покани моят тогавашен асистент. Негов приятел го беше поканил, в последствие се оказа, че този негов приятел е основно действащо лице за Huawei", заяви той.
"Не съм правил нищо за Huawei - нито законодателни инициативи, нито събития, нито писма", посочи още Никола Минчев.
Евродепутатът посочи още, че към момента не му е повдигнато обвинение и не работи с неговия асистент от около 2 месеца.
Председателят на Парламента Роберта Мецола ще обяви пълния списък на въпросните членове на ЕП в сряда при откриването на пленарната сесия.
Властите разследват и някои служители на Парламента, съобщи един от служителите, пише още изданието.
Комисията по правни въпроси на Парламента ще реши дали да отнеме имунитетите в рамките на процес, който може да отнеме само четири седмици, ако бъде ускорен, или до една година в деликатни случаи.
В понеделник Атар заяви в социалните медии, че е разследван във връзка с разследването на Huawei за това, че е присъствал на футболен мач през септември в ложата, която Huawei има на футболния стадион „Андерлехт“ в Брюксел.
„Не бях уведомен, че поканата произхожда от някоя компания или че става въпрос за корпоративна ложа“, каза той. „Впоследствие стана ясно, че поканата е дошла от лице, което в момента се разследва от белгийските власти и което е възнамерявало да говори с мен за Huawei по време на мача.“
Атард заяви, че след последвалата среща в Парламента с представители на компанията, за която казва, че е декларирал, „не е имал повече комуникация и не е предприемал никакви действия във връзка с Huawei или каквито и да било въпроси, свързани с компанията“.
Минчев е разследван и за това, че е посетил ложата на Huawei по време на футболен мач в Андерлехт.
„Присъствието ми на това събитие сега е причина властите да искат да разследват дали е имало нещо нередно“, заяви той в коментар за българските медии, като заяви, че е невинен и обеща да сътрудничи на властите.
В средата на март полицията извърши обиск в офиса на помощника на Минчев - Адам Мухтар.
Властите разследват и осем евродепутати, които са подписали писмо, изпратено през февруари 2021 г. до трима европейски комисари, в което твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да възпрепятства разработването на 5G оборудване в Европа - ход, който би бил от полза за китайския технологичен гигант. Белгийските власти проверяват дали на тези депутати е било платено за подписите им. Не е ясно дали исканията за освобождаване от отговорност са насочени към тези законодатели.
Белгийският прокурор повдигна обвинения на най-малко осем души - включително на един от най-високопоставените ръководители на Huawei в Европа - в активна корупция, пране на пари и организиране на престъпна дейност след серия полицейски обиски на помещения в Белгия, Франция и Португалия.
Обвинение е повдигнато и на парламентарния сътрудник на евродепутата, но в края на април италиански съд отказа да я предаде на белгийските власти въпреки действащата европейска заповед за арест.
Искането за снемане на имунитета на депутат не означава непременно, че е извършено нарушение, но е необходимо, за да може полицията да ги призовава за официални разпити и да ги разследва.
Белгийската прокуратура отказа коментар. Говорител на Парламента заяви: „Всяко искане е публично само след като бъде обявено в пленарна зала - исканията се обявяват на най-ранното пленарно заседание след получаването им.“
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK