Загрижеността на столичния кмет по темата с бежанците прилича на загрижеността й по време на протестите, когато стовариха купчина павета пред парламента. Така вътрешният министър Цветлин Йовчев отговори на запитване на „Фокус” по повод коментарът на кмета по-рано днес за концентрацията на бежанци в столицата и лошите условия на живот.

Той зае позицията, че вместо Йорданка Фандъкова да плаши хората, то трябва да насочи усилия към изхранването, интеграцията и комуникацията с тях.

„Няколкократно заявих, че наистина има рискове, има заплахи и трябва да работим много целенасочено за минимизирането на тези рискове, и правим всичко, каквото може да се направи в този момент. Но загрижеността и изказванията на столичния кмет малко ми приличат на загрижеността, която изрази при протестите, когато стовариха една купчина павета пред парламента. Вместо да плаши хората с разпространение на слухове, би трябвало столичният кмет да насочи усилията си – да подпомогне комуникацията с хората, да се търсят начини за тяхното изхранване и за интеграцията на тези бежанци", заяви министър Цветлин Йовчев.

По думите му - много нелепо звучат историите за това, че в София имало концентрация на бежанци.

"2000 души на 2 милиона души са под 0,1 %, а 1000 души на 10 000 души са 10 %. Да не говорим и за това, че след като получат статут на бежанци, те могат да се придвижат и да отидат където си искат. Това в момента е едно отклоняване от реалните въпроси и по-скоро ми прилича на политически пиар”, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.

Именно тези, които трябваше да изградят системата за бежанците, и които проспаха последните четири години, сега критикуват и задават въпроси, каза още вътрешният министър. "Много съм изненадан, има всякакви политически коментари. Може би това е някаква нова форма на самокритика, на вътрешнопартиен анализ, на анализ на отминалото управление, но е малко неприемлив", коментира още той.

"Сега, да се поставя въпросът – защо се изгражда лагер в Харманли, след като това решение е взето през 2012 година от правителството на ГЕРБ, взели са решение на Министерски съвет, похарчили са 200 000 лева, и журналистите видяха, че имаше една буренясала поляна. Трябваше допълнително, със сили и средства на "Гражданска защита", и на МВР да разчистим и подготвим нормални условия, за да могат да бъдат приети бежанци", подчерта Йовчев.

"Никакво усвояване на евросредствата, а и тези, които са усвоени - не ми се иска да навлизам в детайли, но – не са усвоени по най-подходящия начин", каза още той.

Йовчев разкритикува и президента по темета с бежанците „На фона на всичко, и президентът се изказва и се държи като страничен наблюдател и коментатор, все едно, че няма никаква отговорност за националната сигурност. Наистина, в малко странна ситуация сме”, каза вицепремиерът.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас