„Престъпление по служба, абсолютно беззаконие” – по този начин независимият депутат и лидер на „Нормална държава” Георги Кадиев коментира в студиото на „Тази сутрин” скандала с джиповете на горските стопанства, които ненадейно се оказаха в ръцете на НСО и лично на премиера Бойко Борисов.
Ултра луксозните возила бяха закупени през миналата година след скандална обществена поръчка с обяснението, че ще возят вип гости от чужбина.
„Най-важният шейх се оказа Бойко Борисов”, каза Кадиев. Според него в случая цялата поръчка е правена с идеята джиповете да отидат в НСО и така да се надуе бюджета на службата чрез заобикаляне на закона.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След като разследване на bTV показа пътя на джиповете от горските стопанства до службата, премиерът се разгневи и обяви, че ще „поеме риска” да се движи с неброниран автомобил. Кадиев отбеляза, че според обществената поръчка купените „Тойота Секвоя” нямат защита и, ако им е добавена такава, това би ги оскъпило значително – а и без броня са излезли 50% по-скъпи, отколкото струват в САЩ.
Депутатът посочи, че не е ясно колко още подобни случая на заобикаляне на закона има. Той даде пример с Агенцията по кадастъра, която също купила два луксозни автомобила. Единият возел зам.-министър.
„След като има държавна корупция, защо тогава от хората не искаме да има частна корупция?”, запита Георги Кадиев и заяви, че „Нормална държава” ще подаде сигнал срещу ръководителите на горските стопанства.
НСО и така има раздут бюджет
Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев посочи, че по-голямата тема в случая е как се разпределят бюджетите на спецслужбите. НСО тази година получава значително повече пари и вече разполага с над 37 млн. лв., а „Военна информация” и ДАТО (за ефектите от работата на които към момента няма ясни данни) са със, съответно, 44 млн. лв. и 48 млн. лв.
„Държавна агенция „Разузнаване”, която събира информация, която може да спаси човешки живот и инфраструктура, е с 23 млн. лв. бюджет”, посочи Андреев. Според него последните законови промени превръщат НСО отново в УБО, а вместо това трябва да се подсилят поравно ДАНС и ДАР.
Депутатът изнесе и любопитни данни, от които става ясно, че държавната охрана на Делян Пеевски и Ахмед Доган струва на данъкоплатеца по 5 млн. лв. годишно. „Над 2 млн. лв. годишно отиват за охраната на Доган. Какви са мотивите да го охраняват, каква ценност представлява той за националната сигурност – не е лидер на партия, не е бизнесмен”, запита бившият шеф на Комисията по досиетата.
Именно начело на тази институция той също използвал превоз от НСО, като тогава въпросът бил решен евтино – с коли, конфискувани на митницата.