Има обществено търсене за нов политически субект, коментира пред БТА политологът Димитър Ганев от „Галъп“ по повод заявките за създаване на нови партии.
Това обаче не означава, че ДОСТ на Лютви Местан например ще стане новото ДПС или че „Нормална държава“ на Георги Кадиев я очаква светло политическо бъдеще – предизвикателствата и пред двамата предстоят, отбеляза Ганев.
От началото на втория кабинет на Борисов всички констатираме очевидния факт – управлението няма алтернатива, коментира политологът и допълни, че всъщност това е и основната опора на властта в последната една година.
Най-голямата опозиционна партия БСП се намира в дълбока криза, не дава индикации за възраждане и е останала без партньори.
Именно тази липса на алтернатива мотивира Кадиев, а и евентуално Радан Кънев, да се опитат да запълнят тази ниша. А тя не е малка, отбеляза той.
Политиката не търпи вакуум и има търсене, въпрос на време е някой да заеме това пространство, но това далеч не означава, че този някой ще е от изброените, смята политологът.
Местан го очаква тежка битка, които мнозина преди него изгубиха, посочи Ганев. Според него Кадиев пък до този момент си остава само столичен феномен. Преференциалният вот за него на последните парламентарни избори, както и резултатът му на местните избори показа, че може да разчита на определена подкрепа в София. Тепърва обаче той ще трябва да се бори за гласове извън столицата, да създава структури, така че задачата му е не е лека, допълни политологът.
Димитър Ганев отбеляза още, че трябва да се има предвид, че тези нови политически субекти не се появяват по едни и същи причини. Например заявките за създаване на партия ДОСТ на Лютви Местан са следствие от вътрешнопартиен конфликт в ДПС.
И въпреки нескритото напрежението между Георги Кадиев и ръководството на БСП, не това според политолога, е основната причина за създаването на новата формация. Не напрежението между ДСБ и други партии в Реформаторския блок би била основна причина и за евентуален нов политически проект на Радан Кънев, смята той.
Според него не е подходяща аналогия между проекта на Георги Кадиев и създаването на АБВ. При Кадиев случаят е различен – той вероятно си дава сметка, че след него няма да тръгне червен електорат, а и няма индикации, че някой от познатите лица на БСП ще го последва в новата му партийна инициатива, както стана при партията на Георги Първанов, коментира Ганев.
Според него Георги Кадиев се опитва да се „нанесе“ на друг терен, не задължително ляв, и ще се представи като алтернатива на статуквото.