Президентът даде заявка, че няма никакво намерение да се превръща в “баща” на следващото правителство. Росен Плевнелиев направи това веднага след на консултациите си с лидерите на четирите парламентарно представени политически партии.
„Моят ангажимент към българите е да не допусна в Президентството да се водят каквито и да е било коалиционни преговори или уговорки, тук формули няма да се раждат и тук правителство няма да се съставя. В парламента и в партийните централи ще се прави следващото правителство, не в президентството”, заяви Плевнелиев.
От думите на Плевнелиев стана ясно, че той настоява за работещо правителство, което да изкара цял мандат. „Ще се радвам да има акт на парламента с приоритетите му за следващите 4 години”, заяви той.
„Ще се радвам ако партиите се съобразят с традициите. Преди да се състави каквото и да е правителство, ще има консултации тук. Всички ще дойдат преди да връча мандат на първия”, каза още той.
Утре президентът ще подпише указа за свикването на 42-ото Народно събрание. „Постигнахме пълен консенсус (с лидерите на четирите партии – бел.ред.). Първото заседание ще се проведе на 21 май. Консултациите за мандати ще се проведат след свикване и структуриране на НС”, добави Плевнелиев.
Свикването на новия парламент на 21-ви май дава законова възможност на депутатите от ГЕРБ след като положат клетва да сезират в срок Конституционния съд. Въпреки, че лидерът на ГЕРБ не уточни как ще искат касиране на изборите с клетвата на 21-ви май получава такава възможност.
Плевнелиев каза, че ще се съобрази с решение на Конституционния съд по въпроса с касирането на изборите, но дотогава няма да отлага задълженията си и ще работи за съставянето на правителството
„През миналите дни бяха дадени много оценки за кампанията – ще чуете моята дума във вторник, когато ще направя обръщение”, продължи той.
„От дестабилизация няма да спечели никой. Трябва да се носи отговорност. Разбирателство между народните представители по наболелите проблеми е достижима цел. Надявам се да покажем на гражданите, че политиците могат да говорят помежду си, да търсят разбирателство и да загърбят противоречията. Народните представители ще е добре да направят дебат и да се обединят около общите приоритети”, заяви Плевнелиев, според когото предизвикателството пред политиците е да си върнат доверието на хората.