Лидерът на ДПС Лютви Местан обяви в „Тази сутрин”: „Всички министри са наши”, уточнявайки, че думите му са на езика на шегата, след като говори 20 минути с „езика на фактите”. Изказването му бе в отговор на думите на социалиста Страхил Ангелов от вчера, че твърде много власт е концентрирана в ръцете на ДПС и редица решения се вземат без прозрачност.

„Бих искал да чуя един аргумент, който да подплати тази теза. Бих искал подобни тежки политически твърдения, ще се въздържа да ги нарека обвинения, да се подплатят с езика на фактите и сред тези 17-18 министри би трябвало да видим колко са на ДПС, колко са зам-министрите, колко са областните управителите. Трима министри са проявени като министри, които гравитират около ДПС, дори двама от тях не са членове на Движението (Искра Михайлова и Мариана Георгиева – бел. ред.)... На езика на шегата казвам, че наши са всички, защото това е разликата между коалиционното парцелиране на властта и експертният характер на кабинета”, каза Местан.

Коментарът му бе и по повод лансираното в медиите напрежение между БСП и ДПС, създадено от разногласия по различни теми и въпроса има ли нужда от коалиционно споразумение:

„Имам чувството, че има криза на аргументацията на атаките срещу кабинета „Орешарски” и затова непрекъснато се продуцират нови. Сега коалиционното споразумение и колко е лошо, че го няма. Подписването на междупартийно коалиционно споразумение щеше да влезе в противоречие с основаната характеристика на кабинета, че той по своята същност е експертно-политически, а не политическо-експертен. Аз нямам никакви съмнение, че ако бяхме тръгнали с коалиционно споразумение, щяхме незабавно да бъдем обект на атака, че така парцелираме властта”.

Лидерът на ДПС заяви, че е напълно нормално парии, които се разполагат на различни места в политическата координатна система да имат своите различия, но обединението им било около програмата на правителството.

За неизпълнените към момента редица предизборни обещания той също имаше обяснение:

„Действително трябва да възпитаме у себе си да четем вярно волята на избирателя. Ако избирателят отреди на една политическа сила, която и да е тя, самостоятелно мнозинство, тя не само ще ги изпълни, но и ще бъде длъжна да ги изпълни. Ако избирателят е решил да не делегира на една, а на 2-3, възможен е вариант и 4 партии да формират форма на коалиционно управление и ако има противоречие, ако всяка настоява за 100% изпълнение на обещанията си, няма как да стане”.

Въпроса за нова конституция Местан коментира като „заместител на изчерпаните аргументи за предизвикване на предсрочни избори”. Според него място за свикване на Велико народно събрание и на създаване на нова конституция в тази политическа обстановка няма:

„Има проблем с функционирането на многопартийната демократична система. Но лечението на тази система не може да бъде по силите на този, който е причина за заболяването. Говоря за предишното управление. Според нас няма условия, в които да се реализира проект за нова конституция. Преди 5-6 месеца чувах и господин президентът да казва същото, че тази изключително обострена политическа среда не е най-благоприятна за взимане на решение на ново ВНС и нова конституция. Една нова конституция трябва да бъде предмет на много широко политическо съгласие, да не кажа консенсус, но при тази остра политическа конфронтация ние да търсим решението на проблемите в нова конституция, струва ми се, че не е достатъчно сериозно”.

За финал Местан обяви, че майските евроизбори ще имат за резултат нормализирането на политическия процес, защото ще покажат реалната ситуация.