Заради извършени сериозни нарушения министърът на правосъдието Христо Иванов изключи Даниела Куцева от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици в производството по несъстоятелност по Търговския закон, съобщиха от МП.

Куцева беше назначена за временен синдик в „Технологичен център – Институт по микроелектроника” АД (ТЦ-ИМЕ АД), една от компаниите, свързани с КТБ. След сигнал на член на управителното тяло на дружеството, инспекторатът е установил редица нарушения и превишаване на права.

През юни 2014 г., още преди назначаването си, Куцева е сключила договор за охрана от името на дружеството – нещо, което така или иначе й е забранено по закон.

От МП посочват, че едногодишеният договор е бил при крайно неизгодни условия и е сключен с „Делта гард” ООД – фирмата, която окупира и TV7 заедно с по-рано заличения синдик Панайот Велков. В ТЦ-ИМЕ охранителите получавали 25 000 лева месечно, срещу които трябвало да осигурят три 24-часови поста и 1 пост на 12-часов режим за офиса на дружеството в София.

Не е ясно обаче какво са пазили, при положение, че още преди назначаването на Куцева подлежащата на охрана документация е била иззета от следствения отдел на СГП.

На 19 юни 2014 г. тя уведомява съда, че е поставен само един пост – на 24-часов режим пред входа на сградата, в която се помещава дружеството, което по същество е неизпълнение на договора за охрана. Въпреки невъзможността да бъде изпълнен договорът, Куцева не е предприела необходимото за неговото изменение или прекратяване. При сключения на 3 септември 2014 г. нов договор за охрана отново са предвидени 4 поста – три 24-часови и един на 12-часов режим.

С анекс към първия договор, е договорена неустойка в размер на 30 (!) месечни вноски, при прекратяване на договора по вина на която и да е от страните. Размерът на неустойката надвишава 2.5 пъти размера на възнаграждението по договора, предвидено за целия срок на действие.

От правосъдното министерство посочват, че през август 2014 г. Варненският окръжен съд е освободил Даниела Куцева като синдик по друго дело заради неизпълнени задължения и застрашен интерес на кредитора или длъжника.

Определението е потвърдено на по-горна инстанция, след което тя е освободена от още едно дело, както и от задълженията си в ТЦ-ИМЕ АД - Търговският закон поставя условие синдикът да не е бил освобождаван заради несвършена работа или застрашен интерес. По отношение на ТЦ-ИМЕ, тя е трябвало в 3-дневен срок след 5 декември м.г. да представи окончателен доклад, но го е направила чак месец по-късно.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”