След като в края на уикенда Бойко Борисов и Сергей Станишев си размениха обвинения в „лупинги” във връзка с референдума за бъдещето на ядрената енергетика, днес стана ясно, че „лупинг” правят и всички членове на управляващата партия – завиват в посоката, очертана от премиера.
В неделя министър-председателят призова членове и симпатизанти на ГЕРБ да гласуват с „не” на въпроса в националното допитване на 27 януари, а призованите решиха да го послушат. И това въпреки факта, че доскоро прокламираха, че ще пуснат бюлетина с отбелязано „да” на въпроса дали да се развива ядрената енергетика у нас чрез строителството на втора атомна централа.
Обяснението за смяната на позиции даде депутатът от мнозинството в парламента Диан Червенкондев. От ГЕРБ смятали, че общественото пространство се манипулира така, че референдумът да се отъждествява конкретно с АЕЦ „Белене”.
„Не сме твърдо „за” принципното развитие на ядрената енергетика, но сме категорично против проекта „Белене”. Затова ще гласуваме с „не”. Във въпроса никъде няма упоменато АЕЦ „Белене”. Симпатизантите ни бяха вкарани в политически капан, че едва ли не сме в една лодка с БСП и сме „за” „Белене” – няма такова нещо”, допълни Червенкондев.
„Против” „Белене” конкретно се обяви и политологът Огнян Минчев с думите, че „в този проект няма нито едно здраво място от гледна точна на законността”.
„670 млн. евро са дадени за поръчване на оборудване – без договор, без инвеститор. Това е един корупционен проект, с който трябва да се заеме прокуратурата, не обществото. Затова и RWE се оттегли и го каза публично, че няма да участва при тези условия”, добави Минчев и уточни, че държавата трябва да рехабилитира 5 и 6 блок на „Козлодуй”, така че те да могат да се ползват още 20-22 години.
На другата позиция – твърдо „за” реализирането на втора АЕЦ на площадката в Белене, застанаха представителите на БСП и ВМРО. Според червения депутат Калоян Паргов този проект е единственият, който е най-рентабилен.
„Заблуда е, че реакторът може да го пренесем като чувал за седми в Козлодуй. Въпросът е искаме ли енергийна независимост или не. Корупцията не е обект на референдума”, отсече социалистът.
Ангел Джамбазки от ВМРО пък изрази съмнение в способността на ГЕРБ да защитава националния интерес и съответно в гарантирането на удължения живот за реакторите в АЕЦ „Козлодуй”. Затова „Белене” трябвало да има – като резервен план.
„Поне 15 години за седми блок в Козлодуй няма да има. Като затворят 5 и 6 блок се връщаме в каменната ера. Тогава България ще изпитва недостиг на енергия, затова трябва да си осигурим последната високотехнологична мощност”, заключи той.