Темата за референдума, произведен в България в неделя, върху бъдещето на ядрената енергетика в страната намира немалък отзвук в световните медии, макар в по-голямата си част темата да е застъпена чисто информативно.

Народното допитване за бъдещето на ядрената в България присъства като новина в голям брой руски електронни издания (близо 100), които разглеждат въпроса под различен коментарен ъгъл:

„В България се реши съдбата на АЕЦ „Белене”, води заглавието на държавната телевизия „Первий Канал”, докато таблоидното издание с най-висок тираж в Москва „Комсомолская правда” обявява: „Участниците в референдума в България поддържат създаването на нова АЕЦ”, като цитира резултатите от референдума.

Официозът „Росийская газета” пише, че „жителите на България са игнорирали първият в историята на страната референдум”, докато руската редакция на Би Би Си уточнява, че „референдумът няма да бъде признат за действителен”, заради ниската избирателна активност.

Радиостанция „Ехото на Москва” се задоволява със суровите факти от референдума – „60 % от българите се изказаха за строителството на нова АЕЦ” докато руската редакция на „Дойче Веле” коментира: „снегът и студът провалиха „атомния” референдум в България”.

Водещите западни агенции АФП, Ройтерс и Асошиейтед прес са проследили народното допитване за бъдещето на българската ядрена енергетика, които макар и в повечето случаи да не залагат на коментари по темата, техни материали са намерили място в десетки европейски и американски източници.

„Ниската активност победи българския енергиен референдум”, съобщава германската агенция ДПА, като допълва коментари на експерти, които са смятали, че избирателите не са достатъчно квалифицирани, за да отговорят на зададения въпрос, докато френската редакция на телевизия „Евронюз” твърди, че „България все още не е решена върху ядрената енергетика”.

Повечето западни медии цитират и позициите изказани от водещите политически сили у нас, всяка от които си присвои победата, както и различните коментари на български политици и анализатори дали народното допитване е тест за управляващите, месеци преди вота или изпитание за пряката демокрация в България.

Електронното издание „ЕурАктив” изтъква, че „управляващата партия ГЕРБ на премиера (Борисов) не успя да спре референдума, но се подсигури той да се проведе през януари, най-студения месец в България”, както припомня спора, около съдържанието на въпроса, подложен на народно допитване, от който беше извадено името „Белене”.

Кореспондентът на френското издание „Л`Експрес” припомня в кратко каре, озаглавено „Руския „голям шлем” (израз, който журналистът приписва на бившия президент Георги Първанов), че „България зависи почти изцяло от руските доставки” на газ петрол и ядрено гориво, за което за виновни социалистите, традиционно близки до Кремъл, но също така и умерената десница.

  • Станишев: Протестът е отговор на тези, които са против ядрената енергетика
  • ЦИК: Бойко Борисов не е агитирал в деня на референдума
  • Аномалия с избирателната активност в деня на референдума
  • Потвърдено: Избирателната активност на референдума е 20.22%
  • Трябваше да се чуе гласът на гражданите, не да се обяснява срещу кого е вотът
  • Яне Янев: Референдумът ще разцепи БСП
  • ГЕРБ ще се изправи срещу Тройната коалиция плюс "Атака"
  • Румен Петков ще сезира ЦИК за агитация на Борисов
  • ДСБ: За пръв път БСП бие ГЕРБ при национален вот
  • 92% от вота в Белене е "за" АЕЦ