Най-висшата професионална фигура в МВР – главният секретар вече има мандат от пет години. Това е записано в Закона за силовото министерство, който бе приет окончателно от парламента в сряда. Тази поправка бетонира Светлозар Лазаров като пръв в системата до 2018 г. Лазаров е на поста от лятото на миналата година. Досега практиката бе всеки нов министър да монтира на поста „свой” човек за главен секретар.

Твърде вероятно е обаче президентът на наложи вето на ЗМВР. С корекциите управляващите отметан правото на президента да назначава главния секретар с указ като това ще се прави от Министерския съвет по предложение на вътрешния министър.

Мандатността вътрешният министър Цветлин Йовчев не веднъж е аргументирал с твърдението, че политическите ръководители на МВР няма да имат възможност да се намесват пряко в оперативната дейност, да влияят върху решенията, разследванията и резултатите от тях, включително и върху решенията дали да се използват СРС

Вносител на законопроекта е Министерски съвет, като от внасянето на текстовете до окончателното му приемане изминаха повече от шест месеца. Основната част беше приета преди парламентарната ваканция, но заради проблеми с кворума преходните и заключителни разпоредби от него останаха за след изборите.

Днес след близо час работа и без съществени дебати, всички текстове бяха приключени. Още докато течеше приемането на финалните текстове, от ГЕРБ обявиха че очакват държавният глава да наложи вето на този закон.

Законът за МВР бе един от най-тежките текстове, с които управляващите се заеха още след встъпването си в длъжност. Спрямо новите текстове главният секретар на ведомството вече няма да бъде назначаван с указ на президента - ще се назначава от правителството.. Главният секретар вече ще има мандат от пет години, като досега такова изискване нямаше и с идването на всеки нов министър, постът се заемаше от различни хора.

Новият закон ще гарантира заплащането за извънреден и нощен труд на служителите на реда, което отдавна е желано от всички тях, изтъкват вносителите. Досега служителите на МВР получаваха допълнителни пари за до 50 часа извънреден труд месечно, а новите текстове предвиждат до 70 часа месечно. Извънредната работа ще се заплаща със 150% от обичайното възнаграждение.

Законът урежда и промени в синдикалната дейност в силовото ведомство, като се въвежда изискване представителност. В състава на Съвета за социално партньорство при МВР ще влязат 2 от общо 6-те полицейски синдиката, като в новия текст от закона е регламентирано, че за представителни ще се смятат синдикатите, в които членуват поне 5% от служителите на министерството и които имат звена в 1/3 от структурите му.

Отмяна от ГЕРБ

В същото време ГЕРБ се закани да отмени новия Закона за МВР, когато отново се върне на власт. Това обяви в кулоарите на парламента бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. Според него президентът Росен Плевнелиев ще наложи вето, защото текстовете се приемат без политически и обществен консенсус, отнемат се права , в т.ч и на държавния глава.

Цветанов предрече място в историята на вътрешния министър Цветлин Йовчев като човекът, ликвидирал МВР. Ексвътрешният министър нарече "стъкмистика" данните, изнасяни от наследника му на поста, за намаляване на престъпността, особено битовата, през последната година.