Затвор може да очаква всеки посегнал на лекари и учители. Това предвиждат промените в Наказателния кодекс приети от депутатите на първо четене. До спешните мерки се стигна след последното нападение над екип на Спешна помощ в София.
Депутатите приеха на първо четене четири законопроекта за промени в Наказателния кодекс, предвиждащи инкриминиране на нападенията срещу лекари. Текстовете предлагат по-висока степен на закрила на медицинските специалисти по аналогия на квалифицираните състави, отнасящи се до причиняване на телесни повреди на длъжностно лице, съдия, прокурор, следовател и др.
По време на дебатите новият министър на здравеопазването Таня Андреева изрази задоволство, че в най-кратки срокове промяната ще се случи. „Моят призив е и към МВР, и правораздавателните органи да се спазват тези промени в закона и тяхната работа също да доведе до резултат в най-кратък срок. Безспорно е, не само за българските лекари и медицински специалисти, но и за всеки гражданин, че трябва да има справедливост”, посочи Андреева.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков обаче призова да не се прави законодателство по казуси.
Преди дни, след поредното нападение срещу медицински лица, Лекарският съюз призова за промени в Наказателния кодекс, които да приравнят посегателството над медици със защитените професии на полицаи и прокурори.
Лекарите заплашиха с протест, ако това не стане до 15 юни.
Поправките в Наказателния кодекс за защитата на медиците стана и основен мотив, изтъкван от лидера на Атака Волен Сидеров за регистрирането му по време на заседанието на НС в сряда. Той обясни решението си да гарантира кворум на парламентаристите с това, че по-бързото съставяне на правителство ще доведе до по-бързото приемане на текстовете за сигурността на лекарите.