„Трябва да помагаме на бежанците и е хубаво нашите деца да се включат в тази помощ, но това в никакъв случай не е задължително”. Това заяви образователният министър Анелия Клисарова във Варна.
Поводът беше разпространена информация, че ведомството е разпратило писмо до регионалните инспекторати, с което се разпорежда събиране на средства и дрехи от децата в помощ на бежанците. Писмото дава възможност за такива стъпки, за организация на нещата, но не налага задължителни действия, посочи Клисарова.
Тя подчерта, че обучението за децата се организира от интеграционните центрове. "В момента в тези центрове са регистрирани до преди миналата седмица 138 деца, които започват да изучават български език. По правило децата отиват в интеграционните центрове, 6 месеца изучават български език, а след това биват интегрирани към българските училища. МОН оказва абсолютно съдействие на тези центрове ", добави още образователният министър.
До 15 ноември подготвяните промени в закона за професионалното образование и обучение ще бъдат готови и ще влязат в парламента, каза още Клисарова. По думите й в проекта е предвидено въвеждане на кредитна система на обучение и на модулно обучение.
Тя допълни, че учениците в професионалните гимназии няма да бъдат ощетени от гледна точка на общообразователната си подготовка. По думите й те също ще се явяват на матури и ще могат да кандидатстват във висши учебни заведения.
„Бизнесът трябва да промени мисленето си и, ако иска качествени служители и работници, да участва в подготовката им”, каза министърът. Тя посочи, че МОН води разговори в тази посока с Българската стопанска камара и Занаятчийската камара. По думите й в момента бизнесът усеща недостиг на шлосери, заварчици, асансьорни техници и специалисти за хранително-вкусовата промишленост.