България очаква увеличаване на средствата, определени за нея по линия на европейски фонд „Убежище и миграция" за програмния период до 2020 г. заради нарастващия бежански поток към страната. Това обяви външният министър Кристиан Вигенин на среща с председателя на Комисията по външни работи на Европейския парламент Елмар Брок в Брюксел.
Министър Вигенин е запознал Елмар Брок с „извънредната ситуация, създадена от прогресивно нарастващия натиск от бежанци, търсещи убежище в България”, отбелязват от Министерството на външните работи.
Първият български дипломат е подчертал, че „България гледа сериозно на своите отговорности като държава от близкия на конфликта регион”. Същевременно, отбелязал още Вигенин, на държавата се налага да търси възможности за получаване на международна подкрепа – експертна и финансова.
Редица представители на българското правителство продължават да настояват най-вече за финансова помощ от страна на Европейския съюз с аргумента, че страната не може да се справи с бежанската вълна от около 5000 души.
Преди седмица зам.-министърът на вътрешните работи обясни, че България ще кандидатства за финансиране по линията на два европейски фонда, които разполагар с около 13 млн. евро. Парите обаче трябва да бъдат разпределени още за Гърция и Кипър и размерът на сумата за България ще бъде определен след оценка на ситуацията в страната.
Същевременно на конференция по въпросите на бежанците в Женева снощи държавите, съседни на Сирия, се оплакаха, че възможностите им за прием на бежанци са достигнали пределите си. Представители на Йордания, Ирак, Ливан и Турция призоваха международната общност за помощ.
Общият брой на бежанците, избягали от кръвопролитията в Сирия, се равнява на 2 123 971 души по данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН. Най-много от тях се намират в Ливан – близо 770 000 бежанци при население от малко над 4 млн. души (по данни от 2011 г.). 525 000 са бежанците в Йордания, а в Турция – близо половин милион. Близо 200 000 е техният брой в съседен Ирак, а в Египет – малко над 125 000 души.
„Необходимо е на страните от региона да бъде оказана директна подкрепа за бюджетите им, както и да се направят инвестиционни планове в дългосрочен план”, заяви в Женева върховният комисар за бежанците на ООН Антонио Гутереш.