Репортаж по зрителски сигнал - по аптеките липсва лекарство, необходимо за поддържаща терапия на пациенти с улцерозен колит. Къде е пробойната?
Вече 6 месеца Спасимир Иванов, който страда от улцерозен колит, не успява да намери сашета или таблетки от медикамента.
„Препращат ни в Гърция, в Македония да търсим заместители. То големият проблем е, че няма и други добри налични заместители със същото вещество“, каза Спасимир Иванов.
В аптеките запитванията от пациенти не спират.
„И лекарите също изписват – но просто нямаме в наличност и нямаме аналози“, заяви Ирина Бакалярик, фармацевт.
Според лекари у нас с улцерозен колит са много над 2000 души. Заболяването е хронично и представлява възпаление на дебелочревната лигавица. Симптомите са болезнени и често мъчителни.
„Лекарството се препоръчва дори когато пациентът е добре - за поддържащо лечение, за да се избегнат рецидивите на болестта“, обясни проф. Пламен Пенчев, клиника по гастроентерология в „Царица Йоанна“ ИСУЛ.
От здравното министерство казаха за bTV , че за пет от формите на медикамента има постъпило уведомление за преустановяване на продажбите поради непредвидени обстоятелства.
От фирмата вносител пък ни обясниха, че забавянето идва от производителя, без да уточнят защо. А пациентите настояват за прозрачност и пита - как да се лекуват.
По данни на вносителя този месец се очаква да има гранули от 1000 милиграма, а по-късно през годината и от другите форми на лекарството.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK