С до 10% по-скъпи лекарства ако се приемат промени в договорите за заплащане между аптеките и здравната каса. За това предупредиха собственици на аптеки.
Проектодоговорът за заплащане на лекарствата между аптеките и здравната каса за следващата година отдавна е тема на публично обсъждане в бранша. Спорните, според фармацевти, промени са няколко.
Една от тях засяга пациентите пряко - ако аптеката направи отстъпка за пациента, същата отстъпка трябва да направи и за здравната каса, което ще оскъпи лекарсвата значително. А другата - възможно е да се наложи лимит за рецептите, които фармацевтите могат да обработват. Което от своя страна ще доведе до връщане на пациенти от аптеките.
Какви ще бъдат последвствията за пациентите - в следващия репортаж.
Когато един пациент получи по-малка отстъпка, ще трябва да доплати повече за лекарството си, отколкото досега. Това ще се случи ако промените в договорите на аптеките и Здравната каса влязат в сила. Т.е. ако аптеката сега прави два лева отстъпка, от 2014-та тя ще е един лев, другият лев ще отива за касата.
„Моите конкуренти са на тази маса и ние сме заедно, защото това са най-големите безумия, които сме виждали последните години. Те прекрачват всякакви граници”, заяви аптечният бос Веселин Марешки.
„Българският пациент има няколко заболявания. И в момента нашите баби и дядовци си доплащат доста сериозна сума. Ако се приеме това пенсиите им ще отивам само за лекарства и за нищо друго”, посочи Иван Димитров.
Според подготвяните промени, една рецепта трябва да бъде обработвана за не по-малко от шест минути, а един протокол - за девет.
„Това означава максимален брой рецепти, които може да бъдат обслужени от определена аптека или максимален брой пациенти, казано с други думи. И когато дойде човек над този лимит, той трябва да бъде върнат”, обясни Николай Костов.
Комисията за защита на конкуренцията е глобявала Здравната каса три пъти заради искането й да получава част от намалените надценки за аптеките.
Почти същите промени бяха заложени миналата година, но Комисията за защита на конкуренцията тогава излезе с отрицателно становище и промените отпаднаха. Дали отново ще се стигне до атакуване на текстовете от комисията - предстои да разберем.